Jak zamontować piec w domu

Wiele osób uważa, że piece w domu są trudne, kłopotliwe i drogie, ale dzisiejszy rynek pozwala na wybór modelu, który spełnia wszystkie wymagania.

Instalacja kuchenek i kominków w domach prywatnych i letniskowych
W typowym domu prywatnym piec jest samodzielnym źródłem ciepła, miejscem do gotowania i ciekawym elementem wnętrza.

Najczęstszym wyborem dla tego typu lokali jest:

  • tradycyjny kominek
  • kompaktowe kuchenki na paliwo stałe
  • piece
  • kuchenki paletowe.

Tradycyjny piec opalany drewnem wymaga wylania fundamentu, zainstalowania komina i wbudowania paleniska w ścianę - czyli dom musi być przebudowany. Jest to skomplikowane i kosztowne. Wskazane jest zaprojektowanie takiego kominka na etapie budowy. Inne wymienione kuchenki nie wymagają globalnych zmian w domu. Są one kompaktowe, stosunkowo lekkie i wymagają minimalnych zmian w domu.

Co trzeba zrobić, aby zainstalować w domu minikominek, kuchnię na pelety lub kuchnię opalaną drewnem?

  1. Zaizolować podłogę i ściany domu, w którym zostanie umieszczona kuchenka
  2. Upewnij się, że istnieje przyłącze kominowe
  3. Zorganizuj przestrzeń tak, aby dzieci i zwierzęta domowe nie mogły się poparzyć lub zranić
  4. Jeśli Państwo sobie tego życzą i mają taką możliwość, mogą Państwo zdecydować się na wyłożenie kuchenki kafelkami.
  5. Podczas montażu pieca do sauny należy zwrócić uwagę na to, aby w kominie był wystarczający ciąg!

Jak zrobić kuchenkę w domu lub domku letniskowym

Możliwość regulacji siły płomienia pozwala na wykorzystanie pieców do szybkiego ogrzania domu, gotowania i ciągłego ogrzewania (w trybie długiego palenia).

Przy wyborze podobnych konstrukcji należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest piec, sprawność, możliwość regulacji trybów pracy oraz ilość zużywanego paliwa. Wszystkie modele mogą być opcjonalnie wyposażone w powietrzny lub wodny obieg grzewczy.

Instalacja pieca w mieszkaniach

Instalacja tradycyjnego kominka lub kuchenki na paliwo stałe w mieszkaniu może stwarzać problemy. Potrzebne będzie pozwolenie od straży pożarnej i władz lokalnych, a większe i cięższe modele mogą nie wytrzymać pod sufitem.

Teoretycznie w mieszkaniu miejskim można zainstalować małą kuchenkę żeliwną lub kuchenkę z baniakiem, ale jest to zbyt kłopotliwe. Zaleca się wybór innego rodzaju paleniska do instalacji.

Najpopularniejszym alternatywnym ogrzewaniem w mieście jest kominek elektryczny. Występuje jako piec naścienny, narożny lub ścienny. Aby zainstalować go w dowolnym miejscu w domu, wystarczy położyć osobne okablowanie - w ścianach lub pod listwą przypodłogową. Często są kominki elektryczne, które są wbudowane w meble. Taki grzejnik to świetny sposób na ogrzanie pomieszczenia, może imitować płomienie lub tlący się żar i wydawać trzaskający dźwięk z żaru.

Do zainstalowania kominka elektrycznego w mieszkaniu nie są wymagane żadne pozwolenia, a Ty możesz wybrać dowolny portal.

Biomagnesy stanowią raczej element dekoracyjny, choć ogrzanie nimi niewielkiego pomieszczenia również nie stanowi problemu. Żywy ogień będzie zarówno przyjemny dla oka, jak i kojący. Wszystkie modele nie wymagają mediów i wystarczy otworzyć okno na kilka minut, aby usunąć spaliny.

Można je przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, montować w meblach lub na ścianie: dzięki ich bezpieczeństwu, kompaktowości i niewielkiemu ciężarowi można łatwo osiągnąć wszystkie pozycje. Montaż może być wykonany w ciągu godziny lub 1-2 dni (w przypadku montażu w ścianie lub w specjalnej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych lub innych materiałów).

Kominki gazowe są jak najbardziej zbliżone do kominków klasycznych. Potrzebne jest pozwolenie z urzędu gazowniczego, komin i wybór miejsca (nie może być wbudowany w ścianę nośną). Należy zastanowić się, gdzie będzie znajdować się butla gazowa - nie będzie ona ozdobą wnętrza - oraz jak ukryć komin za pomocą ozdobnych okładzin.

Jeśli marzysz o kuchence lub kominku, zdecyduj o rodzaju paleniska, jego przeznaczeniu, kubaturze pomieszczenia, budżecie i pożądanym wyglądzie - i kupuj - jest w czym wybierać!

 

Autor