Giętarka do rur miedzianych - cechy i zastosowanie

Giętarka do rur jest używana do łatwego gięcia rur. Jest to specjalne narzędzie, za pomocą którego wykonuje się najlepsze możliwe gięcie.

Treść artykułu:

  • 1 Rodzaje giętarek
  • 2 Cechy wyboru
  • 3 Wniosek

Rodzaje giętarek

Rury miedziane są wykonane z miękkiego i elastycznego materiału. Użycie giętarki do rur miedzianych jest zalecane do prawidłowego gięcia, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia. Sprzęt ten jest używany w domu przez profesjonalistów, którzy wykonują pracę oraz w zakładach produkcyjnych. W zależności od zastosowania urządzenia mogą być:

  • instrukcja obsługi;
  • Stacjonarna maszyna przenośna.

Ręczna giętarka do rur miedzianych

Elektryczne giętarki do rur miedzianych

Ze względu na ich uniwersalną konstrukcję, ręczne giętarki do rur miedzianych są znacznie częściej stosowane. Służą do gięcia wyrobów miedzianych o średnicy do 50 mm. Mocowanie dzieli się na następujące rodzaje:

  • zginanie sprężyn;
  • ramię dźwigni;
  • kusza.

Giętarka do sprężyn

Giętarka dźwigniowa do rur

Giętarka kuszowa do rur miedzianych

Giętarka sprężynowa charakteryzuje się kompaktową budową i stosunkowo niską wagą, dzięki czemu jest łatwa i wygodna w użyciu. Prosta konstrukcja zapewnia, że obrabiane elementy nie mogą się złamać. Wygina się pod różnymi kątami. Sprężynowa umożliwia wykonanie węża z rury. Jego wszechstronność sprawia, że nadaje się do pracy w ograniczonych przestrzeniach.

Mechaniczna giętarka do rur miedzianych ma różne konstrukcje, co pozwala osobie wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla siebie: giętarka dźwigniowa lub giętarka kuszowa.

Jeśli gięcie musi być wykonywane jedną ręką, można zastosować modele z ramieniem dźwigniowym. Często stosowana jest giętarka segmentowa do rur miedzianych. Jest to mała maszyna, która wygina elementy o średnicy do 42 mm pod maksymalnym kątem 180°. Wymienne ograniczniki umożliwiają gięcie różnych średnic.

Giętarki do kusz nadają się do gięcia pod kątem do 90°. Można go używać zawieszonego na jednej ręce. Zasadniczo może on zginać do 5 średnic rur, w zależności od segmentów dostarczonych z narzędziem.

Dostępna jest szeroka gama urządzeń, co daje rzemieślnikom możliwość wyboru. Możesz kupić najbardziej odpowiednią dla siebie opcję, która pozwoli Ci korzystać z niej z maksymalną wygodą i wydajnością.

Dane szczegółowe dotyczące wyboru

Wybór giętarki do rur z tak szerokiej gamy nie jest łatwy. Konieczna jest ocena zakresu jego zastosowania. Jeśli urządzenie będzie używane wyłącznie do komunikacji kablowej wokół domu, zaleca się wybranie wersji ręcznej. Wygięcie produktu wymaga dużego wysiłku, dlatego powinien być obsługiwany przez silnego mężczyznę.

Jeśli chcesz znaleźć prostszą opcję, powinieneś zdecydować się na mechaniczną. Jest to mały produkt, który zajmuje minimalną ilość miejsca w pomieszczeniu, a mimo to spełnia swoje funkcje najlepiej jak potrafi. Do prostego gięcia detali można użyć narzędzia dźwigniowego. Jego stosowanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Niewielki ciężar zapewnia łatwą obsługę.

Przy wyborze modelu należy również wziąć pod uwagę średnice detali, które będą przy jego pomocy gięte. Określony typ sprzętu jest przeznaczony do pracy z określonymi średnicami. Maksymalny kąt zgięcia zależy również od typu urządzenia.

Giętarka do rur jest uniwersalnym urządzeniem, dzięki któremu można znacznie uprościć proces instalacji systemów odwadniających. Prostota konstrukcji pozwala na stosowanie jej nawet przez rzemieślników bez odpowiedniego doświadczenia.

Wniosek

Narzędzia ręczne nie są tak wydajne i łatwe w obsłudze jak mechaniczne. Dlatego, jeśli nie chcesz poświęcać dużo wysiłku na pracę i musisz pracować z obrabianymi przedmiotami regularnie, najlepiej wybrać maszynę typu mechanicznego. W przeciwnym razie trzeba będzie zastosować duży wysiłek fizyczny.

Autor