
Giętarki segmentowe - cechy i zastosowanie
Ten rodzaj gięcia odnosi się do operacji niskoenergetycznych odkształcenia plastycznego metalu, więc nie wymaga stosowania dużych sił do giętego kęsa. Często, aby zmienić oś stosunkowo cienkich (do 2-2,5 mm) wyrobów stalowych, użyj giętarki płyt z napędem ręcznym. Przy odpowiednim przeszkoleniu i wyposażeniu taką giętarkę można wykonać nawet ręcznie.
W produkcji jednostkowej udział części heterogenicznych jest bardzo wysoki. Konwencjonalna prasa krawędziowa o sztywno ustalonym kształcie matrycy nie spełni w tych przypadkach swojego zadania. Coraz częściej w życiu codziennym, przy produkcji różnych robót budowlanych, w warsztatach samochodowych itp. można spotkać ręczną prasę krawędziową z segmentowym narzędziem roboczym.
Treść artykułu:
- 1 Budowa i zasada działania
- 1.1 Możliwości techniczne ręcznych giętarek segmentowych
- 2 Samodzielny montaż segmentowej giętarki
- 3 Kontrola i ustawienie maszyny
- 4 Wniosek
Konstrukcja i zasada działania
Ręczna giętarka segmentowa jest urządzeniem służącym do gięcia konturowego wyrobów z blach, wyposażonym w normalny zestaw elementów zwanych segmentami. Taka giętarka składa się z następujących elementów:
- Mechanizm zaciskowy, w którym zainstalowany jest zestaw segmentów.
- Mechanizm obrotowy, który zapewnia bezpośrednie zaginanie produktu.
- Ręczny napęd dźwigniowy do obracania belki pod żądanym kątem (w przypadku mocniejszych urządzeń można zastosować napęd nożny).
- Stalowa rama bazowa wykonana z walcowanych profili stalowych, na której zamontowane są wszystkie komponenty maszyny.
- Urządzenia prowadzące zapewniające prostoliniowość ruchu elementów.
- Urządzenia blokujące wstępny montaż detali (częściej stosowane są magnetyczne i mechaniczne).
- Sprężynowe wyważarki skoku (opcja) przeznaczone do równomiernego ruchu ruchomych części sprzętu.
Segmentowe narzędzia robocze (matryce do gięcia) wykonane są ze stopowej stali narzędziowej w gatunku 9ÕÑ lub ÕÕÕÑ. Zestaw segmentów wyposażony jest w część roboczą i część montażową. Część zaciskowa każdej matrycy odpowiada punktowi mocowania, a część robocza jest przeznaczona do najczęstszych zastosowań w zakresie gięcia. Narzędziownia jest najlepszą opcją przy zamawianiu narzędzi, ponieważ matryce muszą mieć niską chropowatość Ra 1,6-2,5 o twardości pomiędzy 52-57 HRC. Ponieważ ręczna giętarka do płyt zazwyczaj nie posiada urządzenia do regulacji skoku ruchomej belki, wysokość, jaką posiada narzędzie segmentowe jest taka sama dla wszystkich matryc.
Segmenty prasy krawędziowej
Wyroby do gięcia segmentowego - elementy o kształcie skrzyniowym
W ten sposób działa ręczna giętarka segmentowa. Przed rozpoczęciem gięcia operator wybiera żądany zestaw matryc i umieszcza narzędzie do gięcia segmentów w uchwycie narzędziowym. Przygotowany do gięcia przedmiot umieszcza się w szczelinie pomiędzy belką dociskową i roboczą, mocuje w początkowo ustawionych podparciach i mocno zaciska. Mechanizm obrotowy jest ustawiany pod wymaganym kątem za pomocą korby, a dociskając obrabiany przedmiot do żądanej matrycy, zaciska go na części roboczej. Powrót tego urządzenia może nastąpić poprzez przekręcenie korby do tyłu lub poprzez działanie specjalnej sprężyny (nie jest dostępna we wszystkich modelach).
Opcje techniczne ręcznych giętarek segmentowych
Dostępne na rynku modele pozwalają na
- gięcie wyrobów stalowych z cienkich blach o długości do 1,5 m;
- gięcie wyrobów z metali nieżelaznych i stopów (głównie aluminium i miedzi o grubości do 2,5-3 mm) o długości do 4 m;
- Kąt zgięcia 135-180°;
- montaż wstępnie zagiętych krawędzi półproduktów w maszynie.
Dokładność gięcia jest zapewniona przez wstępną regulację szczelin w mechanizmie tokarskim. Aby zwiększyć funkcjonalność, niektóre modele są wyposażone w rolkowy nóż tnący, który może być wykorzystywany do wykonywania szeregu operacji separacyjnych.
Gięcie segmentowe, wykonywane ręcznie, zazwyczaj nie posiada pełnego zakresu powyższych funkcji. Często wykonuje się je na konkretne potrzeby produkcyjne. Zasadniczo, w celu obniżenia całkowitych kosztów produkcji, narzędzia segmentowe są wykonane z konwencjonalnych gatunków stali narzędziowej U10 lub U12. Bardziej ograniczone jest nazewnictwo segmentów. W przypadku gięcia materiałów niemagnetycznych, mocowanie detalu w procesie gięcia odbywa się za pomocą mechanizmu śrubowego, do obróbki półfabrykatów stalowych bardziej praktyczny jest montaż magnetycznego mocowania.
Realizacja tego typu urządzeń jest inna i umieszczenie segmentów: w większości modeli używane pionowej lokalizacji, ale można również znaleźć pochyłe. Wybór zależy od wygody pracy produkcyjnej: w szczególności, dla małej wysokości matrycy można umieścić zestawy segmentów gięcia pionowo, a dla dużych skoków gięcia bardziej wygodny układ pochylony.
Najczęściej ręczna giętarka segmentowa wykorzystywana jest do produkcji takich elementów jak skrzynie i pokrywy: palet, obudów, tac, obudów urządzeń wentylacyjnych itp.
Samodzielny montaż giętarki segmentowej
Praca nad samodzielnym uzyskaniem takiego sprzętu zaczyna się od stworzenia rysunków. Konstrukcja urządzenia powinna być zaprojektowana dla konkretnych potrzeb produkcyjnych i dla danego programu produkcyjnego, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Istnieją zalecenia, że taka giętarka do płyt może być wykonana nawet z drewna, ale funkcjonalność sprzętu będzie bardzo ograniczona, a pracochłonność obróbki litego drewna (grab, buk, grusza) jest porównywalna z kosztem przetwarzania metalu.
Kolejną kwestią jest wybór stopnia kompaktowości - giętarka ręczna może być ruchoma lub zamontowana na stałe. Następnie można przystąpić do zamawiania (lub samodzielnego wykonania, jeśli posiada się odpowiednie zaplecze produkcyjne) takich zespołów i części:
- Dwa wały, na których zamontowana zostanie belka dociskowa i belka obrotowa.
- Rama bazowa - konstrukcja nośna, na której będą montowane wszystkie zespoły maszyny.
- Dźwignia sterująca lub pedał ramy (w przypadku napędu nożnego).
- Zatrzaski i ograniczniki, które decydują o dokładności osadzenia detalu w szczelinie między matrycą a belką prasy.
Do prac potrzebne będą: pręty stalowe okrągłe zimnowalcowane (optymalny gatunek stali - nie niższy niż 40, średnica pręta - nie mniejsza niż 20 mm), ceowniki nr 6 i wyższe oraz kątowniki stalowe o przekroju co najmniej 50×50 mm. W zależności od tego, gdzie będzie znajdowała się giętarka, podejmowana jest decyzja, czy zakupić stal walcowaną odporną na korozję, czy też stal zwykłą, która następnie zostanie pomalowana farbą odporną na warunki atmosferyczne. Do mocowania elementów zginanych potrzebny jest zacisk magnetyczny (łatwiej jest go zamówić oddzielnie, ponieważ obróbka materiałów magnetycznych w warunkach niespecjalistycznych jest bardzo trudna).
Oprócz tokarki i frezarki, do spawania przy produkcji urządzeń niezbędna będzie spawarka. Przydatna będzie również ręczna prasa śrubowa. Przyda się to przy późniejszym prostowaniu gotowych podzespołów. Zgodnie z rysunkami dobierana jest wymagana nomenklatura elementów złącznych.
Gotowe urządzenie musi zapewnić wymaganą dokładność gięcia, dlatego w procesie jego wykonywania trzeba będzie użyć wielu narzędzi kontrolno-pomiarowych i szablonów - kątomierza, szyny, poziomicy.
Montaż giętarki przeprowadza się ściśle według zasad określonych w instrukcji montażu (zwykle dołączonej do rysunków).
Kontrola i regulacja
Maszyna jest sprawdzana za pomocą kartonowej podkładki o wymaganej grubości. Umieszcza się go w ustawionej szczelinie pomiędzy ruchomymi częściami, a następnie dźwigar obraca się o kąt co najmniej 130-150°. Próbka musi być wolna od zadziorów, wgnieceń, itp., a grubość uszczelki musi być taka sama. Jeśli tak nie jest, szczeliny należy dokładnie wyregulować poprzez dokręcenie śrub mocujących. Czasami w miejscu gięcia tworzą się fałdy lub widoczne są ślady narzędzi. Jest to oznaka słabej jakości wykonania segmentów roboczych. W takich sytuacjach powinny być sprawdzane jako kompletny zestaw, a wadliwe segmenty ponownie obrabiane/przerabiane (regrind).
Kolejnym etapem regulacji jest ustawienie swobodnego ruchu uchwytu lub pedału. Nie powinna ona być większa niż 10 mm, w przeciwnym razie operatorowi trudno będzie "złapać" moment rozpoczęcia gięcia, jeśli będzie ręcznie prowadził maszynę. Jest to ważne, ponieważ podczas gięcia wszystkich metali i stopów występuje zjawisko sprężynowania - samoistnego zmniejszania się kąta gięcia. Kąt gięcia jest większy dla detali stalowych i mniejszy dla bardziej plastycznych. Średnio wynosi ona od 2° do 8°.
Wniosek
Giętarki segmentowe mogą być stosowane zarówno w warsztatach przydomowych, jak i w halach produkcyjnych, gdzie liczy się wysoka wydajność i jakość. Poszczególne elementy maszyny mogą być montowane ręcznie. Wystarczy kupić wysokiej jakości materiał, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. W przeciwnym razie maszyna nie będzie się prawidłowo wyginać i szybko ulegnie awarii.