Co robić z drzewami uszkodzonymi przez burzę lub wiatr?

Co zrobić z drzewami uszkodzonymi przez burzę lub wiatr?

Potężna burza może spowodować poważne uszkodzenia drzew. Każda pochopna decyzja może doprowadzić do konieczności usunięcia drzewa, które w przeciwnym razie można było uratować. Aby dać drzewom szansę na przetrwanie i zapobiec niepotrzebnemu usuwaniu, należy myśleć rozsądnie.

Proces porządkowania po burzy może być skomplikowany. Nasi eksperci od pielęgnacji drzew podają kilka wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten proces i podjąć właściwe decyzje.

Bądź bezpieczny

Uszkodzone drzewa często mogą być zaplątane w linie energetyczne, co może być dość niebezpieczne. Należy zachować czujność i obserwować otoczenie pod kątem zerwanych linii energetycznych, gałęzi, które wyglądają, jakby miały spaść, oraz innych potencjalnie szkodliwych czynników środowiskowych. Zachowaj ostrożność podczas obsługi elektronarzędzi i sprzętu wspinaczkowego, jeżeli nie znasz zasad ich bezpiecznej obsługi. Leczenie uszkodzonego drzewa nie jest warte zrobienia sobie krzywdy, dlatego należy zachować ostrożność i w razie potrzeby powiadomić władze o zerwanych liniach energetycznych.

Zadbaj o częściowo przytwierdzone gałęzie

Złamane gałęzie, które wciąż są przymocowane do drzewa, mogą być dość niebezpieczne. Jeśli to bezpieczne, należy natychmiast się nimi zająć, odcinając większe gałęzie od głównej gałęzi lub pnia drzewa i przycinając mniejsze, wykonując czyste cięcia. Pomoże to drzewu w szybkiej regeneracji i zapobiegnie próchnieniu.

Bądź cierpliwy

Jeśli drzewo nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, poświęć trochę czasu na analizę i zastanowienie się, jak najlepiej się nim zająć. Często sytuacja może nie być tak zła, jak się początkowo wydaje, więc nie spiesz się, jeśli nie musisz.

Naprawianie rozdartej kory

W wyniku burzy kora może być wyżłobiona lub rozerwana. Można użyć dłuta lub ostrego noża, aby naprawić i przyciąć krawędzie, co nie tylko poprawi wygląd, ale także wyeliminuje wszelkie kryjówki dla owadów. Nie należy usuwać zielonej części kory, ponieważ jest ona niezbędna do zapewnienia drzewu pożywienia i wody.

Nie należy okrzesywać drzew

Nie należy ulegać błędnemu przekonaniu, że obcięcie wszystkich gałęzi lub zmniejszenie ich długości spowoduje w przyszłości mniej szkód wyrządzanych przez burze. Zdaniem doświadczonych arborystów obcinanie gałęzi może być dla drzew szkodliwe, ponieważ odrastające pędy mogą je osłabić. Ponadto drzewa potrzebują substancji odżywczych, aby zregenerować się po burzy, a obcięcie gałęzi spowoduje zmniejszenie ilości liści, co z kolei zmniejszy ilość substancji odżywczych potrzebnych do odrastania.

Nie przesadzaj z przycinaniem

Drzewa uszkodzone przez burzę mogą wyglądać na nagie lub pozbawione równowagi, z opadłymi gałęziami i liśćmi, ale nie należy przejmować się ich wyglądem i poddawać się chęci nadmiernego przycinania. Właściwe usuwanie szkód wyrządzonych przez burzę może pomóc im się zregenerować, zagoić, odzyskać piękno i zdrowy wygląd.

Całkowite usunięcie drzewa

Czasami drzewa po prostu nie da się uratować. Na przykład, jeśli pień został rozszczepiony podczas burzy, jeśli ponad 50% korony zostało utracone lub jeśli zostało osłabione przez chorobę, musisz pogodzić się z faktem, że nie da się go uratować i podjąć odpowiednie kroki w celu jego usunięcia.

Zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego arborysty

Wbrew powszechnemu przekonaniu, majsterkowanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie wiesz, co robisz, możesz wyrządzić drzewom jeszcze więcej szkód. Nie należy brać na siebie więcej, niż pozwala na to poziom umiejętności, lecz poprosić o pomoc arborystę.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym arborystą, aby pomógł w odnowieniu drzew

Jeżeli szukasz wykwalifikowanego arborysty, który pomoże Ci w usuwaniu szkód wyrządzonych przez burzę lub w usuwaniu drzew po burzy, skontaktuj się z nami pod numerem 647-793-8903 lub 1-800-407-9917. Nasi eksperci od pielęgnacji drzew w DreamWorks Tree Services z przyjemnością udzielą Ci pomocy.

Przeczytaj też: Korzyści z zatrudnienia arborysty z Toronto do opieki nad Twoimi drzewami

Autor