Jak zrobić własny młot do kucia?

Byłoby bardzo trudno skopiować kompletny schemat młota kuźniczego dwustronnego działania. Ale rysunki młota mechanicznego o prostym działaniu, nawet z napędem elektrycznym, są proste, a zatem dostępne do praktycznego wdrożenia przez domowego rzemieślnika.

Treść artykułu:

 • 1 Wybór metody odkształcania gorącego metalu
 • 2 Wykonanie młota pneumatycznego
 • 3 Wykonanie młotka mechanicznego
 • 4 Wniosek

Wybór metody formowania na gorąco

Poniższe maszyny kuźnicze mogą być używane do kucia mniejszych detali:

 • młot pneumatyczny z napędem elektrycznym;
 • ręcznie sterowany mechaniczny młot kuźniczy (pełny/elastyczny lub sprężynowy);
 • Młotek śrubowy.

Ten ostatni charakteryzuje się niską prędkością przemieszczania się części ruchomych i dlatego może być stosowany tylko do kucia metali o wysokiej plastyczności. Pozostaje więc albo młot pneumatyczny, albo prosty w działaniu młot mechaniczny.

Porównując parametry technologiczne odkształceń łatwo dojść do wniosku, że energia udaru dla młota liściastego jest znacznie niższa niż dla młota pneumatycznego. To ostatnie znacznie zmniejszy fizyczne obciążenie młota.

W przeciwieństwie do młota pneumatycznego, wersja sprężynowa jest tańsza i bezpieczniejsza w obsłudze. Urządzenie to nie potrzebuje silnika elektrycznego, co w konsekwencji pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii.

Poniżej omówione są podstawowe pytania dotyczące tego, jak zrobić domowy młotek do kucia.

Wykonanie młota pneumatycznego

O możliwościach tego urządzenia decyduje konstrukcja kompresora, który będzie dostarczał energię do mechanizmu powietrznego.

Rysunki mają być opracowane w odniesieniu do następujących elementów

 1. łóżko (lepiej jest zaprojektować młot kuźniczy z przyspawanym łóżkiem własnymi rękami);
 2. cylinder roboczy, dobrany odpowiednio do żądanej energii uderzenia;
 3. pręt;
 4. rury;
 5. system kontroli;
 6. rysunki można znaleźć w sieci.

Odpowiednie projekty młota pneumatycznego z napędem elektrycznym można znaleźć w Internecie. Jeśli nie są one dostępne, projektuj w tej kolejności:

Wybieramy kompresor: przepływ sprężonego powietrza powinien być 5 ... 6 razy większy niż objętość cylindra roboczego. To z kolei zależy od wymaganego nacisku na metal. Dla stali powinna być nie mniejsza niż 30 MPa, dlatego minimalna średnica pręta wynosi 120-150 mm, przy skoku 150-200 mm (dalszy wzrost skoku zwiększy energię kinetyczną, ale jednocześnie spowoduje znaczny wzrost wysokości sprzętu). Ciśnienie sprężonego powietrza musi wynosić co najmniej 6 atm; wzrośnie ono, jeśli sprężarka zostanie umieszczona w pewnej odległości od urządzenia kuźniczego, ponieważ w takim przypadku wystąpią straty sprężonego powietrza w rurociągach.

Silnik elektryczny musi zapewnić jego ciągłą pracę, ponieważ zakleszczenie tłoka spowoduje awarię urządzenia, a uderzenia w chłodzone odkuwki nie będą tak skuteczne.

Proces montażu polega na ponownym przyspawaniu cylindra roboczego do spawanej ramy młota pneumatycznego. Należy to zrobić możliwie jak najlepiej, ponieważ szwy mogą się rozejść pod wpływem stałych obciążeń udarowych.

Główna trudność w produkcji polega na przygotowaniu i wykonaniu samego pręta. Jest on wykonany z elementów żurawia, które były już używane - są one wykonane z tego samego rodzaju stali i mają mniej więcej takie same wymiary.

wykonanie młota mechanicznego

Najbardziej przystępny w konstrukcji - mechaniczny młot sprężynowy: jest kompaktowy i może być bardzo wydajny: el. napęd może zapewnić do 200-300 uderzeń na minutę.

Młot kuźniczy o napędzie elektrycznym typu sprężynowego składa się z:

 • Silnik elektryczny, który steruje obrotami wału korbowego.
 • Mechanizm uruchamiający do wytwarzania drgań.
 • Zawieszenie (należy stosować zawieszenie samochodowe, które nie posiada metalowych pęknięć i odprysków).
 • Wahacz z systemem elementów prowadzących.
 • Rama typu T.
 • Rama typu T lub dolna płyta, na której wykonuje się rzeczywiste odkuwki.

Młot kuźniczy domowej roboty o masie części opadających 22 kg

Ręcznie wykonany młot kuźniczy, widok z przodu

Ręcznie robiony młotek mechaniczny z deską/obuchem zawiera:

 1. Dwa zamykane od góry słupki z rowkami prowadzącymi.
 2. Bijak z otworami do przenoszenia elementów.
 3. Tumbler.
 4. Mechanizm podnoszący z mechanizmem blokującym (można zastosować zwykłą grzechotkę z urządzeń blokujących wciągarki).
 5. Pas lub deska połączona u góry z zaczepem (materiałem na deski jest zazwyczaj dąb lub modrzew).

Rysunki urządzeń są zwykle określane w odniesieniu do rzeczywistej wydajności i mocy, więc wybór optymalnej masy jest dokonywany po wyprodukowaniu wszystkich innych elementów.

Kolejność montażu mechanicznego młota udarowego jest następująca. Koniec wału korbowego jest połączony z końcem wyjściowym wału silnika elektrycznego. Następnie za pomocą dźwigni przymocowana jest do niej sprężyna piórkowa, która w swoich podporach ma drgania. Do sprężyny piórowej mocuje się zawleczkę, a następnie reguluje się prowadnice (pasowanie w otworze powinno zapewnić luz co najmniej 1,0-1,5 mm).

Na zakończenie sprawdzane jest działanie zespołu korbowego i w razie potrzeby redukowane są drgania swobodne sprężyny piórowej (poprzez usztywnienie jej mocowania do wsporników).

Wniosek

Nie jest bardzo trudno zrobić domowej roboty młot do kucia, jeśli starannie opracujesz rysunki mające zastosowanie do konkretnych warunków użytkowania sprzętu do kucia.

Autor