Jaką wybrać najlepszą rozłupywarkę do drewna?

Dzisiaj rąbanie drewna opałowego może być łatwiejsze i szybsze dzięki łuparce do drewna.

Zasada działania jest prosta: stalowa łuparka rozłupuje pnie za pomocą silnika. Istnieje jednak wiele odmian tego sprzętu, więc wiele osób ma uzasadnione pytanie: "jaką łuparkę do drewna najlepiej wybrać?

Jaką rozłupywarkę do drewna najlepiej wybrać?

Jaka łuparka do drewna jest najlepsza: domowa czy profesjonalna?

Aby wiedzieć, który zdzierak do drewna najlepiej wybrać, nie zapominajmy, że ten, jak i wiele innych urządzeń, występuje w formie przydomowej (amatorskiej) i profesjonalnej. Jednak wszystkie rodzaje urządzeń cieszą się dużą popularnością wśród klientów.

Profesjonalna rębarka do drewna ma dużą wydajność i moc, ma większe rozmiary i kosztuje więcej. Zakup profesjonalnej łuparki do drewna z silnikiem benzynowym jest zalecany dla średnich i dużych przedsiębiorstw do produkcji drewna opałowego. Moc urządzenia powinna wynosić około 10 KM, wytworzony nacisk - od 7 do 12 ton.

Domowa rębarka do drewna jest mała, mobilna, lekka i wyposażona w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 3 kW. Moc wyjściowa nie przekracza 6 ton, co w zupełności wystarcza na drewno opałowe do ogrzewania, kąpieli i tak dalej.

Aby zrozumieć, którą zdzieraczkę do drewna najlepiej wybrać według typu silnika, należy pamiętać, że urządzenia występują w wersji elektrycznej i benzynowej.

Elektryczna łuparka do drewna jest kompaktowa i lekka, można ją szybko przemieszczać, jest bezpieczna dla środowiska (nie wytwarza szkodliwych emisji), cicha, bardzo łatwa w obsłudze, zabezpieczona przed wahaniami napięcia w sieci i kosztuje znacznie mniej niż benzynowa. Wśród niedociągnięć oprócz tego, że wiązanie z siecią energetyczną i ograniczenie mobilności do długości przewodu zasilającego. Ale ten "problem" rozwiązuje się elementarnie za pomocą przedłużacza.

Dla przedsiębiorstw na masowe zamówienia drewna opałowego i domów prywatnych bez energii elektrycznej (lub z częstymi przerwami w dostawie prądu) zaleca się zakup rębaka benzynowego. Silnik benzynowy ma dłuższą żywotność, może pracować długo i pod dużym obciążeniem, w zimnie i w upale, jest autonomiczny. Wady to wysoki poziom hałasu podczas pracy, wytwarzanie szkodliwych emisji, konieczność okresowej konserwacji i wysoka cena.

Jaką łuparkę do drewna wybrać: rozłupywanie pni na 2 lub 4 części

Aby wiedzieć, która jest najlepsza łuparka do drewna do wyboru, należy zwrócić uwagę na tasak (nóż, rozłupywarka), który musi być koniecznie mocny, ostry i odporny na zużycie, więc jest wykonany ze stali.

W zależności od modelu, łuparka do drewna może być wyposażona w rozłupywacz, który rozłupuje kłody na 2 lub 4 części.

Rozgałęźnik 2-częściowy jest bardzo solidny i wysokiej jakości, kosztuje mniej niż rozgałęźnik 4-częściowy. Urządzenia te są zazwyczaj używane w domu.

Czteroczęściowa rozłupywarka jest bez wątpienia bardziej wydajna i znajduje zastosowanie w przypadku konieczności zebrania dużej ilości drewna opałowego. Na przykład, w tym samym czasie co zwykła rębarka, urządzenie może wyprodukować dwa razy więcej drewna opałowego. Ten rodzaj rozdrabniacza do drewna jest bardziej wydajny i pozwala na pracę z kłodami o dużej długości i średnicy.

Jaką wybrać rębarkę do drewna: śrubową czy hydrauliczną?

Aby zrozumieć, który rozdrabniacz do drewna jest najlepszy do wyboru, należy zwrócić uwagę na jego typ. Z reguły światowe marki produkują hydrauliczne przecinarki do drewna, które w zależności od modelu mogą rozwinąć siłę 12 ton lub więcej. Urządzenia te posiadają silnik benzynowy.

Gdy technika jest potrzebna do rzadkiego, krótkotrwałego użytku, można bezpiecznie kupić śrubowy obcinak do drewna. Taki sprzęt jest kompaktowy, kosztuje niewiele i jest mobilny. Ponieważ w technice tej nie ma hydrauliki, silnik poprzez przekładnię obraca wałek, na którym znajduje się stożek (nóż) z gwintem. W ten sposób tasak wkręca się w pień jak śruba, rozbijając go na kawałki.

Aby wiedzieć, który tasak jest najlepszym wyborem, należy zwrócić uwagę na to, że tasak może być wyposażony w stojak poziomy lub pionowy.

Kosiarki poziome są lżejsze i bardziej kompaktowe niż kosiarki pionowe. Urządzenia te są łatwe w transporcie. Kłody są układane na ramie równolegle do podłoża.

Pionowe łuparki do drewna mogą rozłupać długą i grubą kłodę, która jest ułożona na łożu prostopadle do podłoża. Urządzenie jest ciężkie i duże. Zazwyczaj są to stacjonarne, profesjonalne modele o dużej wydajności.

 

Autor