
Kucie na zimno - wymagane wyposażenie
Proces kucia na zimno to wielopłaszczyznowa obróbka metalu, obejmująca m.in. prasowanie, skręcanie, spawanie, cięcie, wykonywanie przewijaków i innych elementów dekoracyjnych. Można kupić uniwersalną maszynę, ale jej koszt, przy pracy w domowym warsztacie, zwróci się przez bardzo długi czas. Dla domowego hobby nie jest tak kosztowne, aby kupować sprzęt po kawałku. Jeśli używasz głównie jednego typu maszyny, możesz kupić tylko te akcesoria, które są Ci potrzebne. Kosztowna giętarka do kucia na zimno będzie wtedy wykorzystywana tylko częściowo.
Zakup tej maszyny jest uzasadniony finansowo, jeśli pracujesz na zlecenie lub produkujesz kute wyroby na sprzedaż w małych seriach. Posiada wszystkie funkcje potrzebne do produkcji metalowych prętów skręcanych, wykonywania loków i innych prac związanych z metalem. Stopień automatyzacji procesu jest bardzo ważny dla biznesu. Przy stałej pracy, zainwestowane w produkcję 250 - 300 tysięcy rubli, zwróci się szybko. Ręczne gięcie elementów będzie wymagało więcej czasu i wysiłku fizycznego.
Specjaliści radzą, aby zaoszczędzić na zakupie sprzętu. Do aparatury dołączone są urządzenia, które można wykonać własnoręcznie lub kupić osobno, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Treść artykułu:
- 1 Urządzenia kuźnicze lub osprzęt do kucia na zimno
- 2 Jak zbudować warsztat do kucia na zimno?
- 3 Wniosek
Sprzęt lub narzędzia kuźnicze do kucia na zimno
Kucie na gorąco wymaga specjalnie wyposażonej kuźni z dala od obszarów mieszkalnych, aby uniknąć skarg na zwiększony hałas i zagrożenia pożarowe, które są nieuniknione podczas pracy z gorącym metalem i młotem. Kowadło, piec, miech i inne akcesoria kowalskie potrzebne do obróbki gorącego metalu można kupić, ale po co marnować więcej wysiłku i czasu na coś, co można zrobić bez wystawiania ciała mistrza na działanie ciepła, w krótszym czasie poprzez obróbkę mechaniczną.
Obrabianym przedmiotom metalowym można nadawać różne fantazyjne kształty bez użycia ciepła, co pozwala na produkcję wysokiej jakości wyrobów metalowych bez ryzyka uszkodzenia metalu przez wysoką temperaturę lub niewystarczającą ilość ciepła. O ile w przypadku kucia na gorąco istnieje ryzyko, że elementy mogą się od siebie różnić, o tyle w przypadku kucia na zimno mechanizacja pracy pozwala na produkcję identycznych wyrobów w partiach. Produkcja na linii produkcyjnej jest przydatna w przypadku zamówień na ogrodzenia terenów lub instalacji w parkach wyszukanych ławek i ławeczek na wygiętych metalowych nogach, krat do wielu okien lub poręczy na przęsłach schodów. Najważniejszą rzeczą dla klienta jest utrzymanie ogólnego projektu w jednolitym stylu, producent musi zaspokoić popyt w krótkim czasie.
Altany ogrodowe, balustrady mostków, podstawy daszków nad gankami są ozdobą dziedzińca i elewacji. Do dekoracji wnętrz domu nadają się również wyroby z kutego żelaza, np. kraty oddzielające strefę kominkową, stojaki na naczynia domowe, wazony i nogi mebli (cieńsze i bardziej eleganckie niż te używane do mebli zewnętrznych). Podejście z przepływem zachodnim dla złożonych dekoracji jest bardziej wykonalne.
Jak zorganizować warsztat do pracy na zimno?
Nie ma znaczenia, czy jest to osobny pokój, czy zaadaptowany pokój w większym budynku. Kucie na zimno daje korzyści w postaci utrzymania plastyczności materiału i zachowania struktury metalu, co pozytywnie wpływa na gęstość i wytrzymałość wyrobów. Sztuczne starzenie się materiału jest możliwe w kuciu na zimno, które jest stosowane w renowacji lub projektowaniu dla starożytności.
Wyposażenie potrzebne w warsztacie do kucia na zimno obejmuje:
- Przy wykonywaniu dużych konstrukcji trudno jest obejść się bez spawarki, chyba że stosuje się metody łączenia przez skręcanie lub walcowanie. Spawacz musi być w stanie pracować równie dobrze przy zasilaniu prądem zmiennym jak i stałym. Różne grubości metalu będą wymagały różnych trybów spawania. Aby uniknąć spalenia cienkiego elementu, można odwrócić biegunowość w spawarce elektrycznej. Transformator spawalniczy jest o połowę tańszy od inwertera. W każdym razie spawarka nie będzie kosztować więcej niż 5 tysięcy rubli.
- Cięcie półfabrykatów, szlifowanie cięć, spawy wygodnie prowadzone szlifierki, bardziej znane mieszkańcom Rosji o nazwie szlifierka. Potrzebna jest maszyna szybkoobrotowa. Kosztuje w granicach 3 tysięcy rubli.
- Szlifierka do odgratowywania (kątowa) jest przydatna do wygładzania spoin, do których nie można dotrzeć szlifierką prostą ze względu na bliskość elementów pomiędzy nimi lub przyleganie do ścian budynku. Mimo specyfiki tego narzędzia, jest ono niedrogie - ok. 2,5 tys.
- Przy obróbce metalu trudno będzie obejść się bez wiercenia otworów pod łączniki. Aby uniknąć zakupu kilku narzędzi przeznaczonych do pracy z materiałami o różnej gęstości, łatwiej jest wziąć wiertarkę udarową. Skuteczna będzie również wiertarka odwrotna, która pracuje z różnymi prędkościami. Koszt ręcznego narzędzia wiertniczego jest w zakresie 5 tysięcy rubli.
- Zestaw urządzeń, kosztuje około 60 tysięcy rubli.
Główny sprzęt do kucia na zimno, który składa się z zestawu urządzeń:
- Szablon do wyginania łuków i okręgów.
- Volumetric, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na nadanie wykwintnego świetlnego wyglądu trójwymiarowym figurom wykonanym z prętów lub taśm zespawanych ze sobą.
- Istnieją 2 rodzaje zagięć: 1 - uniwersalne; 2 - uproszczone, przeznaczone do pracy z materiałem o przekroju nie przekraczającym 14 mm.
- Twister do tworzenia loków z metalowych płytek.
- Twister wytwarza spiralne skręcenie prętów i płytek.
- Fala pozwala na tworzenie naprzemiennych elementów tego samego typu.
Okazuje się, że niezależny zakup narzędzi (w tym, młotek, szczypce, kombinerki, śrubokręty, dłuta, dłuta), koszt sprzętu nie przekroczy 80 tysięcy rubli.
Wniosek
Kucie na zimno wymaga użycia specjalnego sprzętu, pozwalającego na pracę z różnymi rodzajami i gęstościami detali. Istnieją uniwersalne urządzenia, które mogą być używane do tworzenia zupełnie innych kształtów dla różnych przedmiotów produkowanych masowo i pojedynczo.