
Własnoręczna giętarka do rur - Budowa i instrukcja
Do pracy z rurami lub kątownikami potrzebna jest specjalna maszyna zwana giętarką do rur. Konstrukcja ta pozwala na wyginanie elementów metalowych pod określonym kątem. Jeśli to konieczne, możliwe jest, aby profesjonalny giętarka do rur siebie, które mogą być używane w wielu różnych gałęziach przemysłu. W przeciwieństwie do wersji przemysłowej wydajności, domowej roboty giętarka do rur będzie kosztować znacznie mniej. Podczas wykonywania prac można korzystać z improwizowanych materiałów, co pozwoli w większym stopniu obniżyć cenę konstrukcji. Rozważmy bardziej szczegółowo, jak zrobić giętarkę do rur samodzielnie w domu.
Konstrukcja giętarki do rur
Istnieje ogromna liczba różnych typów omawianego urządzenia. Zanim zaczniesz gięcie, powinieneś opracować rysunek giętarki do rur lub poszukać go w Internecie.
Możesz zrobić giętarkę do rur okrągłych, jeśli weźmiesz pod uwagę następujące cechy jego konstrukcji:
- Wbieganie. Ten typ giętarki charakteryzuje się tym, że jeden koniec kęsa jest podparty, a do gięcia używany jest stały szablon. Gięcie odbywa się za pomocą rolek dociskowych. Ten ręczny wzór giętarki do rur był używany przez wiele lat.
- Zwijanie. Specjalna giętarka do rur aluminiowych charakteryzuje się tym, że obrabiany przedmiot jest przymocowany do ruchomego szablonu, który jest traktowany jako rolka. Gięcie odbywa się pomiędzy poruszającą się rolką a specjalnym ogranicznikiem. Napęd jest zazwyczaj elektryczny, ponieważ wymagana siła jest bardzo duża.
- Konstrukcja kuszy. Układ ten jest reprezentowany przez kombinację dwóch stałych rolek i ruchomego szablonu. Siła jest przenoszona na obrabiany przedmiot przez ruchomy przyrząd umieszczony pomiędzy dwoma rolkami. Poprzez sterowanie ruchem elementu ruchomego wybierany jest najbardziej odpowiedni kąt gięcia. Warto pamiętać, że stempel giętarki do rur, który pełni rolę szablonu, może mieć różne kształty.
- Toczenie lub toczenie. Schemat jest reprezentowany przez urządzenie z trzema rolkami, z których dwie są podpierające, a jedna ruchoma. Promień gięcia jest regulowany poprzez zmianę położenia środkowej rolki. Warto wziąć pod uwagę, że takie urządzenie uważane jest za uniwersalne, gdyż promień gięcia można regulować w dość dużym zakresie. Wymiary tego typu giętarki do rur są stosunkowo niewielkie, a konstrukcja domowa może być kompaktowa.
Wybierając najbardziej odpowiednią konstrukcję dla domowej roboty, należy wziąć pod uwagę, że wersja działająca na zasadzie radełkowania jest produkowana w sposób przemysłowy ze względu na dużą złożoność głównych mechanizmów. Metoda kuszowa gięcia jest dziś bardzo rzadko stosowana, gdyż ma jedną istotną wadę: nacisk jest skoncentrowany na górnej części szablonu. Podczas korzystania z giętarki kuszowej, istnieje możliwość znacznego zmniejszenia grubości ścianki rury i jej rozerwania. Nie zaleca się stosowania takiego urządzenia do gięcia elementów cienkościennych.
Najczęściej stosowaną konstrukcją jest metoda walcowania. Jest prawie pozbawiony tych wszystkich wad, ma stosunkowo niewielkie rozmiary, może być przenośny, możliwe jest dostosowanie kąta zgięcia.
Maszyna domowej roboty może mieć różną konstrukcję. Przy wyborze typu zwraca się uwagę na promień, jaki ma być uzyskany. Najważniejsze parametry przedmiotu, które mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniego projektu, to grubość ścianki rury i jej średnica.
Rodzaje giętarek do rur
Rozważana konstrukcja może być określona przez dużą liczbę atrybutów. Na rynku dostępne są zarówno konstrukcje uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych zastosowań. Urządzenie różni się następującymi cechami:
- Według typu siłownika. Ważnym elementem konstrukcji jest napęd. Może być hydrauliczny, elektryczny, ręczny lub elektrohydrauliczny. Napęd elektryczny stał się ostatnio bardzo popularny ze względu na swoje kompaktowe rozmiary i wysoką wydajność. Te hydrauliczne są bardziej wydajne, ale są trudne w obsłudze, zajmują dużo miejsca i wymagają okresowej konserwacji. Giętarka ręczna charakteryzuje się mechanizmem, który znacznie zwiększa przyłożoną siłę. Jeśli wziąć pod uwagę domową wersję, łatwiej jest zrobić ręczne giętarki. Możliwe jest również wykonanie giętarki do rur z napędem elektrycznym. Wersja hydrauliczna jest praktycznie niemożliwa do samodzielnego wykonania.
- Klasyfikacja odbywa się na podstawie stopnia mobilności. Rozróżnia się wersje stacjonarne i przenośne. W większości przypadków, uniwersalna ręczna giętarka do rur jest wykonana jako przenośna konstrukcja. Samodzielnie wykonana giętarka do rur okrągłych może być przymocowana do podstawy na różne sposoby. Warto pamiętać, że część naprężeń, które powstają podczas pracy, przenoszona jest właśnie na podłoże. Z tego powodu przy wykonywaniu wersji własnej należy zwrócić uwagę, aby urządzenie było solidnie zamocowane.
- Metoda uderzenia w przedmiot obrabiany jest główną cechą klasyfikacji. Giętarka do rur typu Crossbow ma specjalną konstrukcję, odpowiednią do gięcia rur metalowych lub metalowo-plastikowych. Istnieje konstrukcja, która działa zgodnie z zasadą walcowania, zwijania lub toczenia.
Domowej roboty giętarka do rur metalowych z tworzyw sztucznych może być wszystko, ale najczęściej zrobić typ mechaniczny, gdy ze względu na specjalną konstrukcję, przenoszona siła wzrasta kilka razy.
Instrukcja wykonania giętarki do rur
Ostatnio pytanie o to, jak zrobić giętarkę do rur własnymi siłami, stało się powszechne. Sprzęt ten jest niezbędny do dostosowania działalności produkcyjnej różnego typu. Najprostszy giętarka do rur ma szablon typu projektu. Wynika to z faktu, że rolki do giętarki do rur są dość trudne.
Rozważając giętarkę do rur okrągłych, należy wziąć pod uwagę kilka takich punktów:
- W konstrukcji często stosowane jest lite drewno. To znacznie upraszcza pracę i obniża koszty. Jednak mała wytrzymałość i sztywność drewna determinuje zastosowanie takiej obrabiarki wyłącznie do obróbki aluminium, które charakteryzuje się dużą plastycznością.
- Stosowane drewno musi mieć wymiary większe niż średnica obrabianego przedmiotu.
- Szablon powinien mieć promień odpowiedni do promienia gięcia. W celu uproszczenia procesu w centralnej części powierzchni stykającej się z obrabianym przedmiotem powstaje mały rowek.
- Dla ułatwienia pracy wykonane są dwa uchwyty, które posiadają metalowe mocowanie.
- Po utworzeniu giętarki do rur w warsztacie domowym, powinien on być przymocowany do solidnej podstawy, a na odwrocie umieścić przystanek.
Należy zwrócić uwagę na to, że omawiana konstrukcja jest bardziej odpowiednia do gięcia na dużych średnicach. But giętarki do tego typu giętarki do rur nie jest wymagane, obciążenie będzie rozłożone równomiernie, co pozwala na obsługę cienkościennych przedmiotów.
Inne rysunki mogą być również wykonane w celu dostosowania do giętarki do rur. Przed wyborem najbardziej odpowiedniej konstrukcji należy rozważyć, jak często wykonywana jest praca, dla jakiego rodzaju detali maszyna jest produkowana i jak będzie przebiegać produkcja masowa. Konstrukcja typu szablonowego charakteryzuje się bardzo dużymi wymiarami, ale do jej wykonania wystarczą prace stolarskie, do których wykorzystywane są dość tanie materiały.
Giętarka rolkowa do rur
Najbardziej skomplikowana konstrukcja jest uważana za domowej roboty giętarkę do rur typu rolkowego. W tym przypadku do przenoszenia siły wykorzystywana jest rolka dociskowa. W produkcji konstrukcji mogą być używane metalu i drewna, wszystko zależy od tego, jak mobilny musi być i jak wiele wysiłku jest zaprojektowany.
Cechy takiej konstrukcji obejmują następujące punkty:
- W przypadku rur wykonanych z miękkich materiałów, jako materiał podstawowy w większym stopniu wykorzystywane jest drewno. Może być stosowany w konstrukcji walca. Dla rur stalowych należy stosować metal, ponieważ siła, która ma być przekazywana będzie znacząca. Jeśli chcesz, rolki mogą być kupione lub wykonane własnymi rękami w domu.
- Cechy konstrukcyjne określają obecność ruchomej i nieruchomej rolki. W centralnej części znajduje się uchwyt w kształcie litery U.
- Promień gięcia zależy głównie od wielkości zastosowanych rolek. Z tego powodu ruchomy wałek musi być szybko zdemontowany (jeśli jest to konieczne), aby zainstalować wersję o innej średnicy.
- Zamontowany uchwyt musi mieć możliwość obrotu.
- Uchwyt jest przymocowany do zainstalowanego uchwytu, którego obrót powoduje przeniesienie siły. Warto pamiętać, że klamka działa jak dźwignia. Jego długość określa zatem, jak duża siła może zostać przeniesiona.
Taka maszyna jest odpowiednia do produkcji w dużych seriach, ponieważ trudno jest zrobić rolki do giętarek do rur samodzielnie. Urządzenie nadaje się do pracy z rurami o przekroju kołowym.
Częstym pytaniem jest jak problematyczne jest wykonanie takiej maszyny. Podczas używania giętarki tego typu należy zwrócić uwagę na następujące punkty:
- Na początek należy dokładnie przestudiować rysunek lub zdjęcia danego urządzenia. Tylko poprzez zrozumienie zasady jego działania można podjąć próbę stworzenia efektywnego sprzętu o szerokim zakresie zastosowań.
- Podstawowe elementy tej konstrukcji są stosunkowo nieliczne. Przykładem są dwa koła pasowe. Mogą być wykonane z drewna lub stali, rama z dźwignią i rolką dociskową. Bardzo ważne jest, aby stworzyć solidną podstawę, która przejmie część przyłożonej siły.
Zasada działania jest bardzo prosta:
- Obrabiany przedmiot jest umieszczany w rynnie rolki stałej.
- Rura jest mocowana w wymaganym położeniu za pomocą zacisku.
- Dźwignia służy do owijania obrabianego przedmiotu wokół szablonu, który jest wałkiem o określonej średnicy.
Aby znacznie zwiększyć wydajność konstrukcji, można zastosować napęd elektryczny. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku napędu elektrycznego bardzo trudno jest kontrolować średnicę krzywizny. Zainstalowany silnik elektryczny musi być napędzany przez przekładnię redukcyjną, ponieważ prędkość obrotowa walca jest niska. W tym celu montowana jest przekładnia lub napęd pasowy.
Giętarki do kusz
Raczej nietypowa konstrukcja posiada maszynę typu kusza. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do średniowiecznej broni. Giętarka do kuszy posiada następujące cechy:
- Podstawa konstrukcji jest reprezentowana przez ramę. Można go wykonać przy użyciu kątowników i ceowników. Wszystkie elementy łączone są za pomocą spawania, nie zaleca się stosowania metod demontażu, ponieważ powstała konstrukcja musi mieć maksymalną sztywność.
- Gdy rama jest już stworzona, mocowane są dwie rolki.
- Wersja do samodzielnego wykonania charakteryzuje się tym, że siła jest przenoszona przez mechaniczny podnośnik. Dla rur o małych średnicach wytworzone ciśnienie powinno być wystarczające. Przenoszenie siły odbywa się poprzez but, który wykonany jest z mocnego metalu o niskim współczynniku plastyczności.
Giętarka kuszowa nadaje się szczególnie do kęsów okrągłych. Dzieje się tak dlatego, że produkt o innym przekroju poprzecznym może znacznie odkształcić się pod wpływem ciśnienia.
Giętarki hydrauliczne
Wykonując giętarkę do rur samodzielnie, należy określić, jakiego rodzaju będzie to napęd. W większości przypadków wersje domowe mają napęd ręczny, ponieważ są łatwe do wykonania i bardzo tanie. Taka konstrukcja nie może pracować z elementami wykonanymi ze sztywnych metali. Hydrauliczna giętarka do rur umożliwia pracę z przedmiotami o dużej średnicy i znacznej grubości ścianki, ale konstrukcja jest dość skomplikowana i ma wiele cech.
Przy konstruowaniu hydraulicznie napędzanej giętarki tarczowej należy uwzględnić następujące punkty:
- Przeniesienie siły odbywa się poprzez ciecz roboczą, którą jest olej lub woda. Wszystkie przewody muszą charakteryzować się wysokim stopniem szczelności, jak również muszą być zaprojektowane na określone ciśnienie.
- Do wytworzenia ciśnienia można użyć kompresora.
- Ciśnienie jest przekazywane do urządzenia obsługowego przez siłownik hydrauliczny.
Hydrauliczne giętarki do rur z tworzyw sztucznych blachy mogą się znacznie różnić od siebie w ich konstrukcji. Kluczowym elementem w tym przypadku jest napęd, który pozwala zautomatyzować proces gięcia i zwiększyć obszar zastosowania urządzenia.
Giętarka do rur z podnośnika
Najczęściej, aby domowej roboty giętarki do rur, jack jest wybrany jako podstawowy element. Występuje w kilku rodzajach. Sam podnośnik jest pierwotnie używany do zwiększenia i skoncentrowania przyłożonej siły, dzięki czemu konstrukcja może podnosić ciężkie maszyny, takie jak samochody.
Domowej roboty giętarka do rur wykonana z podnośnika jest zazwyczaj bardzo prosta konstrukcja:
- Obrabiany przedmiot jest mocowany pomiędzy dwoma nieruchomymi rolkami.
- Siła przenoszona jest na szczelinę między wałkami.
- Odległość pomiędzy stałymi rolkami w dużym stopniu określa promień gięcia i wielkość siły potrzebnej do uzyskania określonego kąta.
Jak wspomniano powyżej, giętarka do rur typu kusza może być wykonana za pomocą podnośnika.
Wniosek
Praktycznie każde urządzenie jest stosunkowo nieskomplikowaną maszyną, która poprzez rozkład przyłożonych sił pozwala na gięcie rur i innych elementów tego typu. Są one stosowane głównie do gięcia produktów wykonanych przy użyciu stopów metali nieżelaznych i stali. Wersja przemysłowa konstrukcji przewyższa wersję domową pod względem automatyzacji procesu. Koszt giętarki przemysłowej może kilkakrotnie przekroczyć koszt związany z wykonaniem wersji domowej. Dlatego domowej roboty giętarka do rur jest bardziej odpowiednia do użytku domowego lub do produkcji na małą skalę. Więcej na: http://blacharstwokrakow.com.pl