Cięcie plazmowe metali - cechy technologii

Cięcie plazmowe jest technologią rozdzielania blach o znacznych grubościach (do 80 mm), głównie do produkcji małoseryjnej i jednostkowej. W tym procesie wykorzystywane jest wysokotemperaturowe ciepło plazmowe. Nowoczesne przecinarki plazmowe wyposażone są w automatyczne systemy nestingu, które pozwalają na zwiększenie współczynnika wykorzystania obrabianej stali i stopów.

Zalety procesu i cechy szczególne cięcia plazmowego

Wykorzystując plazmę jako zlokalizowane wysokotemperaturowe źródło do podgrzewania metalu do temperatury topnienia (5500-6000°C), scharakteryzowano przedmiotowy proces:

 • Wysoka prędkość rozdzielania detali: do 65-70 m/h na blachach stalowych o grubości 30 mm.
 • Możliwość obróbki materiałów o różnej twardości, od aluminium po stal nierdzewną.
 • Stosunkowo wysoka dokładność cięcia, z tolerancją nie większą niż 3,0 mm na 1 metr długości arkusza.
 • Stosunkowo niski koszt inwestycyjny dla wdrożenia.
 • Proste i łatwe przeprogramowanie procesu na inne rozmiary blach.

Cechą charakterystyczną tego procesu jest to, że łuk nie jest podłączony do ogólnego obwodu roboczego maszyny. Proces cięcia plazmowego przebiega w następujący sposób. Głowica narzędziowa maszyny (zawierająca dwie współosiowo umieszczone rurki doprowadzające gazy robocze - argon i azot) umieszczona jest w obudowie z dyszą stożkową na końcu wylotowym. Jest on osłonięty specjalną rurą chłodzącą wodę, co zwiększa żywotność głównych materiałów eksploatacyjnych i podzespołów maszyny. Odległość od dyszy do ciętej powierzchni jest regulowana w zależności od wymaganej wartości temperatury w strefie separacji, a w niektórych przypadkach może w ogóle nie być szczeliny.

Najpierw przez rury podawana jest mieszanina gazów, a następnie w wytworzonym strumieniu generowany jest łuk elektryczny. Wysoka gęstość objętościowa ciepła wydzielanego przez łuk zapewnia dobre i gładkie cięcie, a wbudowane systemy automatyki maszyny zapewniają utrzymanie szczeliny technologicznej na wymaganym poziomie.

Maszyny do cięcia plazmowego

Nowoczesne przecinarki plazmowe mają budowę modułową i składają się z następujących elementów:

 • Stół roboczy z szynami prowadzącymi, w którym zintegrowane są systemy odprowadzania spalin.
 • Ruchoma rama bramowa, w której zamontowana jest głowica plazmowa.
 • Sprężarka do wytworzenia wymaganego ciśnienia roboczego gazu;
 • Kable zasilające i gazowe ułożone w ochronnych kanałach ognioodpornych.
 • Układ chłodzenia.
 • Pompa do dostarczania płynu chłodzącego.
 • Mechaniczny napęd ruchu bramy z cyfrowym sterowaniem silnika i mechanizmami transmisji.
 • Komputerowo sterowany system sterowania i diagnostyki zawierający monitor do wizualnego monitorowania operacji obróbki.

Producenci takich maszyn podnoszą ich funkcjonalność pod każdym względem, tak więc często urządzenia te wyposażone są w wiertarki, systemy obcinania krawędzi itp. Jeśli wymagane jest cięcie plazmowe rur, maszyna może być wyposażona w obrotową głowicę roboczą.

Maszyny wyposażone w dwie głowice robocze charakteryzują się zwiększoną wydajnością cięcia plazmowego. Mogą one być niezależnie pozycjonowane w obu osiach i są wyposażone w czujniki do monitorowania wysokości i kontaktu palnika z ciętą blachą.

Systemy cięcia plazmowego są przeznaczone do intensywnego cięcia, ale są konstrukcyjnie bardzo sztywne. Gwarantuje to wysoką dokładność cięcia i długą żywotność. Dowiedz się więcej na: http://blacharstwokrakow.com.pl

Autor