Rębak do drewna: jak bezpiecznie, łatwo i szybko porąbać drewno opałowe bez siekiery

Niektóre prace ręczne stają się z dnia na dzień coraz bardziej zautomatyzowane, ponieważ oszczędzają ludziom czas i wysiłek. Pojawiły się na przykład piły tarczowe, młoty wyburzeniowe, kosiarki spalinowe i elektryczne, pługi śnieżne i podobne urządzenia, które znacznie ułatwiają ludziom życie.

Tak było w przypadku siekiery i tasaka, które zostały zastąpione przez rębak do drewna. Co godne uwagi, rębak do drewna opałowego jest używany od dłuższego czasu. Kiedyś używano go w fabrykach i dużych przedsiębiorstwach, ale dziś jest również często kupowany do domów wiejskich i letniskowych.

Rębak do drewna to świetny zakup, ponieważ jest bardzo wydajny (rębak do drewna na dzień rąbie tyle drewna opałowego, ile człowiek może porąbać przez 2-3 dni), wyposażony w niezawodny i mocny mechanizm, przeznaczony do długotrwałego użytkowania, nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, łatwy w obsłudze. Warto również zauważyć, że na przykład hydrauliczna rębarka do drewna jest o wiele bezpieczniejsza niż ręczna, ponieważ człowiek musi tylko położyć kłodę na rębarce, zacisnąć ją za pomocą zacisków i włączyć silnik, a następnie rębarka wykona całą najcięższą i najbardziej narażoną na urazy pracę.

Jak szybko i łatwo rozłupać drewno opałowe bez użycia siekiery, wyjaśniamy szczegółowo w tym artykule.

Maszyna do cięcia drewna: zalecenia przed rozpoczęciem pracy

Przed rozpoczęciem pracy zaleca się ustawienie maszyny do rozłupywania drewna na równej powierzchni. Oczywiście możliwe jest lekkie przechylanie maszyny, ale tylko w kierunku dźwigni sterującej.

Jeżeli rębak wyposażony jest w kółka, należy je zdjąć i zablokować, aby rębak był stabilny. Warto również obejrzeć maszynę do rozłupywania drewna ze wszystkich stron pod kątem uszkodzeń, w tym sprawdzić, czy nie ma wycieku oleju w układzie hydraulicznym.

Podłączyć elektryczną korowarkę do sieci elektrycznej i w razie potrzeby użyć przedłużacza. Kabel sieciowy należy umieścić tak, aby nie został przytrzaśnięty lub uszkodzony.

W przypadku drwali benzynowych i spalinowych sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ nie są one zależne od zasilania sieciowego, więc jeśli paliwo się skończy, wystarczy je uzupełnić w zbiorniku.

Aby zapewnić dobre chłodzenie rębaka podczas pracy, należy odkręcić korek gwintowany o 3-4 obroty.

Proces rąbania drewna na opał

Po wykonaniu tych wszystkich czynności maszyna do rozłupywania drewna jest gotowa do pracy i można ją uruchomić:

Aby to zrobić, należy najpierw ustawić bal tak, aby był utrzymywany w miejscu przez prowadnice;
Następnie nacisnąć przycisk startowy na silniku. Należy pamiętać, że warto odczekać kilka sekund, aby wał silnika osiągnął maksymalną prędkość;
gdy wał silnika osiągnie maksymalną liczbę obrotów, musisz nacisnąć dźwignię, ponieważ uruchomi ona tłok, który popchnie kłody do klina. Gdy kłoda zostanie rozłupana, zwolnij dźwignię.

Rębak do drewna: zalecenia dotyczące użytkowania

Po przygotowaniu wystarczającej ilości drewna opałowego należy odłączyć elektryczną rozłupywarkę do drewna, a benzynową lub wysokoprężną rozłupywarkę do drewna po prostu wyłączyć i dokręcić śrubę.

Teraz maszynę do rozłupywania drewna można oczyścić z wiórów, smoły i różnych zanieczyszczeń za pomocą specjalnego środka czyszczącego lub po prostu wilgotną szmatką, a ostrze maszyny naostrzyć pilnikiem o drobnych zębach.

Pamiętajmy, że przed odstawieniem rozłupywarki na miejsce warto sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona, gdyż istnieje małe prawdopodobieństwo, że podczas pracy mogły się poluzować np. połączenia śrubowe. Od czasu do czasu należy również sprawdzać poziom oleju hydraulicznego. Zalecamy dodanie go z wyprzedzeniem, aby uniknąć uszkodzeń.

Dużą zaletą rębaka jest system blokujący, który chroni przed przypadkowym skaleczeniem. Jednak nawet ta ochrona nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, dlatego zalecamy stosowanie środków ochrony osobistej.

Jeśli kłoda utknie w łuparce, nie należy w nią uderzać, gdyż może to spowodować obrażenia ciała. Zamiast tego należy puścić dźwignię sterującą i poczekać, aż popychacz powróci do pozycji wyjściowej, ponieważ wtedy usunięcie pnia będzie bardzo łatwe.

Pamiętaj, że rębak nie powinien być używany podczas deszczu lub po deszczu, ponieważ istnieje duże ryzyko zwarcia i uszkodzenia z powodu zwiększonej wilgotności. Jeśli istnieje taka potrzeba, można zastosować rozłupywarkę do drewna np. w garażu lub stodole.

Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu maszyna do rozłupywania drewna ulegnie awarii, zalecamy naprawę tylko w autoryzowanym serwisie, ponieważ wierzymy, że jego pracownicy, którzy mają duże doświadczenie w pracy z takimi maszynami, będą w stanie naprawić to urządzenie tak sprawnie, jak to tylko możliwe.

 

Autor