Jak przewiercić się przez hartowaną stal

Wiercenie w stali hartowanej nie jest tak proste jak w drewnie ze względu na ekstremalną twardość materiału. Więc wraz z nauką, jak wiercić przez hartowaną stal, musisz zastosować odpowiednie narzędzia do penetracji hartowanej stali. Nawet pomiar bezpieczeństwa jest również istotne, jak poślizg, łamanie wiertła i cząstek stali może łatwo spowodować poważne obrażenia.

Dlatego też, krótko omówiliśmy pomocny proces wiercenia w hartowanej stali, który pozwoli Ci stworzyć większe otwory skutecznie. Wspominamy również o wszystkich wymaganych narzędziach i sprzęcie ochronnym, aby wygodnie wykonać to zadanie.

Wskazówki dotyczące wiercenia w hartowanej stali

Potrzebne narzędzia:

 • Stół warsztatowy
 • Plastikowe lub metalowe cęgi
 • Marker permanentny lub ołówek
 • Młotek
 • Punktak centralny
 • wiertło z tlenku czarnego lub stali kobaltowej.
 • Wiertło
 • Prasa wiertarska (opcjonalnie)
 • Olej o wadze 30 kg, butelka z wodą lub olejem smarowym w sprayu
 • Gogle ochronne
 • Buty z zamkniętymi palcami
 • Koszula z długimi rękawami
 • Szczotka lub ścierka warsztatowa
 • Średni lub ciężki tarnik metalowy

Zabezpiecz hartowaną stal

Użyj plastikowych lub metalowych cęgów do przymocowania stali. Najpierw umieść hartowaną stal na stole warsztatowym, a następnie zabezpiecz ją za pomocą zacisków, aby nie mogła się poruszać podczas wiercenia. Jeśli nie dokręcisz mocno zacisków, stal będzie się obracać i możesz się zranić. Jeśli jednak obrabianym elementem jest cięższa stal, nie trzeba jej zabezpieczać. Mimo że powierzchnia stali jest pomalowana, użyj pałeczek do mieszania pomiędzy stalą a zaciskiem, aby zapobiec zarysowaniom.

Zaznacz dokładne miejsce

Zidentyfikuj miejsce, w którym chcesz wykonać otwór w hartowanej stali, używając do tego celu trwałego markera lub ołówka. Należy również wziąć pod uwagę średnicę wiertła podczas zaznaczania miejsca i lokalizowania środka otworu poprzez zrobienie kropki.

Zrób wgniecenie

Jeśli chodzi o wiercenie w utwardzonej dziurze, wykonanie wgniecenia przed prawdziwym wierceniem może sprawić, że zadanie to będzie całkiem efektywne. Dlatego użyj młotka i punktaka, aby zrobić wgłębienie w utwardzonej stali. Po pierwsze, umieść końcówkę punktaka centralnego na zaznaczonym miejscu i uderz delikatnie młotkiem w punktak, aby utworzyć małe wgniecenie. To małe wgniecenie znacznie pomoże poślizg wiercenia i oferują otwór w dokładnym miejscu. Można również zastosować gwóźdź zamiast punktaka.

Wybierz wiertło

Jeśli musisz wywiercić tylko kilka otworów w hartowanej stali, typowe wiertło HSS będzie akceptowalną opcją. Z kolei do wiercenia dużej ilości otworów w stali hartowanej lepiej użyć wiertła z tlenku czarnego lub kobaltu. Ale upewnij się, że wiertło, którego używasz jest całkowicie ostre. Pamiętaj, że wiertła są zwykle w zestawie wielu rozmiarów, a te mogą być naostrzone, jeśli staną się tępe.

Zacznij od mniejszego rozmiaru wiertła

Kiedy mamy do czynienia z hartowaną stalą, lepiej jest użyć wiertła o połowie średnicy, jak rzeczywisty rozmiar. Powodem jest to, że mniejsze wiertła generalnie wywierają mniejszą siłę na stal i pozwalają na efektywne tworzenie większych otworów później. Więc jeśli potrzebujesz stworzyć otwór 1⁄2 cala, w pierwszym kroku stwórz otwór 1⁄4 cala.

Prasa wiertarska jest lepsza dla większego kawałka hartowanej stali

Prasa wiertarska jest ciężkim narzędziem do majsterkowania, które zapewnia prostą dziurę z lepszą dokładnością, czy jest to miękki lub twardy materiał. Ponieważ zabezpieczenie większego kawałka hartowanej stali będzie trudne na stole warsztatowym, prasa wiertarska ułatwi to zadanie. Można użyć wiertarki stołowej lub podłogowej. Pierwsza z nich ma kompaktową budowę, natomiast drugi model nadaje się do częstego użytku.

Przygotuj środek smarny

Jako smaru można użyć różnych przedmiotów, w tym oleju o wadze 30 kg, butelki z wodą w sprayu i oleju smarowego. WD40 jest najczęściej używany do usuwania wody z zardzewiałych śrub. Musisz zastosować smar zarówno do końca wiertła, jak i do obrabianego przedmiotu, aby uzyskać gładkie cięcie. Oprócz tego, okresowe spryskiwanie smarem hartowanej stali skutecznie zmniejsza tarcie.

Wykonaj otwór pilotażowy

Przed rozpoczęciem wiercenia w metalu należy założyć okulary ochronne w celu ochrony oczu. Noszenie butów z zamkniętymi palcami i koszuli z długimi rękawami jest również ważnym środkiem bezpieczeństwa. Następnie należy znaleźć wgłębienie w hartowanej stali i osadzić w nim wiertło. Trzymać wiertarkę prosto, aby nie zrobić krzywego otworu. Ustawić prędkość obrotową wiertarki na niższą i równomiernie dociskać wiertło do stali. Nie wiercić w stali konsekwentnie i często przerywać wiercenie, aby wiertło mogło ostygnąć.

Pomiędzy kolejnymi wierceniami nanieś trochę smaru. Pamiętaj, że wiercenie w stali z większą prędkością może spowodować uszkodzenie zarówno wiertła, jak i obrabianego przedmiotu. Konsekwentne stosowanie lekkiego i równomiernego nacisku jest bardzo ważne, szczególnie przy wykonywaniu mniejszych otworów, aby uniknąć złamania wiertła.

Wiercenie pulsacyjne przed całkowitym przebiciem się przez materiał

Kiedy masz zamiar przebić się przez drugi koniec stali, przyspiesz proces wiercenia. Nadal trzymaj wiertło mocno, ale zmniejsz nieco nacisk, aż wiertło przebije się całkowicie na drugą stronę stali. Po zakończeniu wiercenia wyciągnij wiertło z otworu, utrzymując je w ruchu obrotowym. Uważaj, ponieważ wiertło może zaczepić się o hartowaną stal i obracać się w dłoni.

Powiększanie otworu

Po zrobieniu mniejszego otworu, czas na powiększenie go przy użyciu wiertła o większym rozmiarze. W przypadku konieczności wykonania dość dużego otworu, należy stopniowo zwiększać średnicę wiertła. Spróbuj użyć trzech lub czterech różnych rozmiarów bitów, aby uzyskać ostateczny rozmiar. Po prostu powtórz metodę używając większego rozmiaru bitu, aby uzyskać ostateczny rozmiar otworu. Zacznij od umieszczenia bitu w centrum istniejącego otworu i stopniowo wiercić go ponownie.

Zastosuj smar w stali i impuls bitu, jeśli osiągniesz koniec. Jeśli zauważysz dym podczas wiercenia, nałóż więcej smaru lub zmniejsz prędkość wiercenia. Oprócz tego, utrzymuj otwór w linii prostej za pomocą ręcznej poziomicy lub jeśli twoja wiertarka ma wbudowaną poziomicę, użyj jej.

Nie wyjmuj gorącego wiertła

Podczas wiercenia w stali hartowanej, powierzchnia i wiertło będą bardzo gorące w dotyku. Lepiej jest pozwolić wiertłu ostygnąć przed wyjęciem go. Dlatego daj wiertłu minimum pięć minut na ostygnięcie.

Usunąć nadmiar smaru

Zetrzyj resztki smaru z otworu za pomocą pędzla lub ściereczki warsztatowej. Ostrożnie chwyć odłamek i wyrzuć go do kosza. Nie trzymaj go jednak gołymi rękami, ponieważ ostry punkt może Cię zranić. Wysuszyć całkowicie utwardzoną powierzchnię stalową i oczyścić ją z zanieczyszczeń.

Wygładzić krawędź otworu

Wiercenie otworów w stali hartowanej pozostawia ostrą krawędź, która może spowodować obrażenia podczas dalszego użytkowania. Wygładź więc krawędź otworu używając średniego lub ciężkiego tarnika metalowego na powierzchni stali hartowanej. Upewnij się, że nie uszkadzasz stali podczas opiłowywania i wykonuj to lekko. Lepiej jest również użyć tarnika, który pasuje do wnętrza otworu, dzięki czemu można wygładzić otwór całkowicie.

FAQs jak wiercić w stali hartowanej

Jaki jest najlepszy typ wiertła do stali hartowanej?

Wiercenie w stali hartowanej jest dość trudne i wymaga bardziej wytrzymałego wiertła. Wiertło kobaltowe będzie właściwym rodzajem wiertła do tak trudnego zadania. Jest to rodzaj wiertła HSS, które ma 5%-8% kobaltu i jest wystarczająco wytrzymałe, aby wiercić w hartowanej stali.

Jak zmiękczyć hartowaną stal do wiercenia?

Po pierwsze, umieść hartowaną stal w rozgrzanym piecu i stopniowo zwiększaj temperaturę, aby podgrzać określony obszar austenitu. Trzymamy hartowaną stal w tej pozycji przez minimum 30 minut. Następnie powoli obniżamy temperaturę. Na koniec schłodzić metal, aby przygotować go do dalszych celów.

Czy węglik wolframu może przeciąć hartowaną stal?

Frezy trzpieniowe z węglika spiekanego z pojedynczym rowkiem mają prawoskrętny rowek. Dlatego węglik wolframu jest świetny do cięcia przez hartowaną stal, a także stal nierdzewną, miedź, żeliwo i inne twarde metale.

Słowa końcowe

Wiercenie w metalu jest zawsze trudnym zadaniem, a twardość stali hartowanej sprawia, że jest to niezwykle trudne. Miejmy nadzieję, że teraz już wiesz, jak skutecznie przewiercić się przez stal hartowaną.

Podczas pracy z hartowanej stali, upewnij się, że przestrzegasz każdego kroku, w tym wgniecenia, otwór pilotażowy, mniejszy otwór i wymaganej średnicy otworu. Przede wszystkim, należy użyć odpowiedniego wiertła i przestrzegać wszystkich środków ostrożności, zwłaszcza noszenie okularów ochronnych, aby wykonać zadanie bezpiecznie.

Streszczenie artykułu

 • Wskazówki dotyczące wiercenia w stali hartowanej
 • Dla większych kawałków stali hartowanej lepsza jest prasa wiertarska
 • FAQs jak przewiercić się przez hartowaną stal
  • Słowa końcowe

Autor