Umiejscowienie silnika w elektrycznej pilarce łańcuchowej: wzdłużne lub poprzeczne

Przy wyborze elektrycznej pilarki łańcuchowej należy narysować wyimaginowaną linię prostą biegnącą wzdłuż prowadnicy urządzenia. Gdy silnik jest umieszczony wzdłuż tej linii, mamy do czynienia z pilarką elektryczną wzdłużną, gdy prostopadle do tej linii, jest to pilarka elektryczna poprzeczna. Ponieważ struktura i układ urządzeń z różnymi typami instalacji silnikowej są różne, wydajność i komfort pracy są również różne.

Istnieje wiele założeń, teorii i opinii co do rodzaju układu silnika, dlatego pamiętajmy, że zarówno pilarki elektryczne do cięcia wzdłużnego, jak i poprzecznego są wydajne i wygodne w częstym użytkowaniu, jednak przy wyborze sprzętu ogrodniczego należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Silnik pilarki elektrycznej wzdłużnej i poprzecznej: po co?

Podstawowe pytanie brzmi: do czego potrzebna jest elektryczna pilarka łańcuchowa? Na przykład, jeśli planujesz wspinać się na drzewa, ścinać gałęzie i gałązki, przycinać drzewa i krzewy w ogrodzie, kompaktowa, wąska elektryczna pilarka wzdłużna jest doskonałym wyborem. Elektryczna piła wzdłużna jest idealna do pracy w miejscach trudno dostępnych, jest bardzo zwrotna i kompaktowa, doskonale tnie zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Przy cięciu kłód z myślą o ich późniejszym rozdrobnieniu na drewno opałowe, doskonałym rozwiązaniem są elektryczne piły poprzeczne, które przy okazji są nieco tańsze od pił wzdłużnych. Pilarki poprzeczne są lżejsze, szybsze i mocniejsze.

Silnik piły elektrycznej mocowany wzdłużnie lub poprzecznie

Pilarki łańcuchowe z silnikiem wzdłużnym i poprzecznym: równowaga

Dobrze wyważone narzędzie to takie, którego środek ciężkości znajduje się dokładnie pośrodku. Praca z taką piłą jest przyjemnością, ponieważ nie "chwieje się", nie trzeba tak bardzo obciążać rąk, a ciężar jest lepiej rozłożony.

Warto zwrócić uwagę, że piła z silnikiem wzdłużnym jest lepiej wyważona niż piła z silnikiem poprzecznym. Na przykład w tym drugim przypadku oś silnika jest prostopadła do prowadnicy i dlatego narzędzie ma przesunięty środek ciężkości, co prowadzi do lekkiego niewyważenia podczas pracy, ponieważ trzeba utrzymywać narzędzie w równowadze przez cały czas.

Silnik piły elektrycznej do cięcia wzdłużnego i poprzecznego: Moc

Brak siły cięcia jest problemem dla maszyny. Na przykład należy pamiętać, że pilarki elektryczne do cięcia wzdłużnego i poprzecznego zachowują się inaczej przy tej samej mocy silnika, ponieważ ich silniki są inaczej skonstruowane.

Elektryczna piła łańcuchowa wzdłużna posiada przekładnię kątową. Przekładnia ta nie przenosi całej mocy z silnika na prowadnicę. Skuteczność tego narzędzia wynosi od 85 do 90 %. Elektryczne piły do cięcia poprzecznego nie mają tej wady. Na tej podstawie pilarka wzdłużna o mocy 2 kW przenosi 1,7 do 1,8 kW na łańcuch, podczas gdy elektryczne pilarki poprzeczne przenoszą całą moc 2 kW i dlatego tną szybciej i lepiej.

Silnik piły elektrycznej do cięcia wzdłużnego lub poprzecznego

Silnik poprzeczny i poprzeczny do pilarek elektrycznych: niezawodność i wygoda

Pilarki z silnikiem poprzecznym są prostsze, ponieważ nie posiadają skomplikowanej przekładni kątowej, która może obracać oś obrotu o 90°. Dlatego też pilarki elektryczne do cięcia poprzecznego są bardziej niezawodne i wytrzymałe niż pilarki elektryczne do cięcia wzdłużnego i mają dłuższą żywotność.

Nie należy jednak zapominać, że żywotność silnika zależy bezpośrednio od jego producenta.

Należy również pamiętać, że ponieważ piła łańcuchowa z silnikiem wzdłużnym jest bardziej złożona, waży więcej niż narzędzie z silnikiem poprzecznym.

Silnik pilarki elektrycznej poprzecznej i wzdłużnej: odczucie przy rozruchu

Elektryczna pilarka wzdłużna ma lekką tendencję do szarpania na boki podczas uruchamiania. Przy wyborze takiego narzędzia należy zawsze upewnić się, że istnieje system ograniczania prądu rozruchowego ("soft start"), aby nie dochodziło do ruchów szarpanych.

Pilarki elektryczne do cięcia poprzecznego nie wymagają łagodnego rozruchu, ponieważ siła reaktywna podczas rozruchu znajduje się w płaszczyźnie cięcia.

 

Autor