Wybór kominka do mieszkania

Nie każdy model nadaje się do montażu w mieszkaniu. Tradycyjny kominek opalany drewnem nie sprawdzi się: wymaga specjalnego systemu wentylacyjnego, wielu pozwoleń od specjalnych służb, a przede wszystkim jest zbyt ciężki i stropy mogą nie wytrzymać jego ciężaru.

Dlatego wybierając kominek do mieszkania, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • wielkość pomieszczenia;
 • przeznaczenie kominka;
 • czy w domu są dzieci lub zwierzęta domowe;
 • możliwość prowadzenia prac budowlanych;
 • budżet.

Jakie kominki mogę polecić do mojego mieszkania?

Kominek gazowy

Kominek gazowy jest jak najbardziej zbliżony do klasycznego kominka. Można go zainstalować dopiero po uzyskaniu pozwolenia od władz przeciwpożarowych i gazowych oraz założeniu specjalnego systemu wentylacyjnego w domu.

Wybór i instalacja kominka gazowego w mieszkaniu to skomplikowane zadanie, które wymaga znacznych nakładów finansowych. Po pierwsze, trzeba kupić sam kominek. Wielu producentów produkuje lekkie paleniska - specjalny monoblok, który waży mniej niż standardowe palenisko z cegły lub kamienia, jest stosunkowo łatwy w montażu i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jednocześnie ciężar bloku jest nadal znaczny i trzeba go połączyć z kominem oraz zadbać o to, by element paleniska wyglądał estetycznie. Należy pamiętać, że nie każdy pokój czy nawet mieszkanie posiada komin - należy to wcześniej wyjaśnić.

Ważne jest również, aby wybrać właściwą lokalizację dla kominka: nie może być on wbudowany w ściany pełne - tylko w wewnętrzne ściany działowe. W tym przypadku kuchenka do zabudowy zajmie część przestrzeni sąsiedniego pomieszczenia. Trzeba też znaleźć miejsce na butlę gazową, którą trudno nazwać ozdobą wnętrza - musi być umieszczona we wnęce lub innym ustronnym miejscu. Można zaoszczędzić miejsce i zminimalizować straty przestrzeni wybierając narożny komin i butlę gazową.

Kominek elektryczny
Kominki elektryczne są obecnie najbardziej popularne. Mają one wiele zalet:

 • są to doskonałe grzejniki;
 • łatwy do zainstalowania w dowolnym miejscu w domu;
 • są one kompaktowe;
 • są one ekonomiczne;
 • nie wymagają one żadnych zmian w pomieszczeniu;
 • mogą być urządzone w najróżniejszych stylach;
 • Są one wyposażone w kontrolę zasilania i ekran symulujący prawdziwy pożar.

Oprócz wyświetlania języków ognia, ekran może również symulować tlący się żar i wydawać dźwięki podobne do trzaskania drewna w kuchence.

Kominek elektryczny do mieszkania to najlepsza opcja. Poza sezonem grzewczym będzie utrzymywał ciepło w Twoim domu. Możesz go zainstalować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia od służb komunalnych - wystarczy, że zadbasz o mocne okablowanie. Pożądane jest, aby umieścić go w ścianach lub pod cokołem - w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Możesz wybrać portal odpowiadający każdemu gustowi - wykonany z suchej zabudowy, płytek, naturalnego drewna, kamienia i innych materiałów.

Biokominek
Biokanis to nowe słowo w aranżacji wnętrz i bezpieczny żywy ogień, który można dowolnie rozpalać lub gasić. Różnorodność wzornictwa i możliwości montażu zachwyci estetów. Biokanał może być przenośny, stały, imitujący lub wbudowany w ściany lub meble. Instalacja biokominka nie wymaga pozwolenia strażackiego ani komina - paliwo wytwarza tyle samo dymu co zwykły palnik gazowy w kuchni czy kilka świec.

Nie potrzebujesz też prądu, aby go uruchomić. Intensywność spalania może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Główną wadą konstrukcji jest stosunkowo wysoka cena oraz konieczność zakupu specjalnego, przyjaznego dla środowiska paliwa.

Biokanał będzie przyciągającym wzrok elementem wystroju wnętrza, przy którym chętnie będą gromadzić się rodzina i przyjaciele.

Każdy rodzaj kominka do mieszkania ma swoje wady i zalety. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, możesz wybrać ten, który będzie pasował do Twojego wnętrza, doda mu oryginalności i wypełni dom ciepłem.

 

Autor