Piły taśmowe do drewna - cechy i konstrukcja urządzeń

Piły taśmowe do drewna są uniwersalnymi maszynami, znajdującymi szerokie zastosowanie nie tylko w domu, ale również w zakładach produkcyjnych. Dzięki najwygodniejszej konstrukcji jednostek, drewno jest obrabiane na najwyższym poziomie jakości. Zmechanizowany proces maszyny znacznie upraszcza proces produkcji. Szeroka gama odmian pozwala na wybór najbardziej odpowiedniej maszyny do danego zadania.

Właściwości i rodzaje pił taśmowych

Piły taśmowe służą do jak najczystszego i najdokładniejszego cięcia drewna. Piła taśmowa jest zaprojektowana jako piła tarczowa, co umożliwia wykonywanie cięć prostych i krzywoliniowych. Za pomocą tych urządzeń można wykonywać nie tylko precyzyjne cięcia, ale również obróbkę zgrubną. Znajdują one szerokie zastosowanie w zakładach wykonujących prace stolarskie na drewnie. Urządzenia te mogą być również produkowane przez fabryki mebli i firmy zajmujące się obróbką drewna. Urządzenia te mają bardzo prostą konstrukcję, dzięki czemu są łatwe w obsłudze dla operatora.

Specyfika obróbki materiału zależy bezpośrednio od konstrukcji pił taśmowych. Składają się one z dolnego i górnego koła pasowego, ramy w kształcie litery C, silnika elektrycznego, elementów prowadzących, platformy roboczej, piły tarczowej, suwaka ochronnego. Charakteryzują się one obecnością mechanizmów hamujących, które pozwalają na natychmiastowe zmniejszenie procesu piłowania. W przypadku pęknięcia taśmy, zostaje ona zablokowana. W tym celu w maszynie zainstalowano specjalne urządzenie zatrzymujące, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Do regulacji szerokości cięcia można użyć szyny prowadzącej. Maszyna podzielona jest na kilka wersji, w zależności od takich czynników jak

  • szerokość ostrza;
  • tryby prędkości;
  • kąt obrotu;
  • wielkość produkcji.

Pod względem parametrów konstrukcyjnych przecinarka taśmowa może być pionowa lub pozioma. W zależności od rodzaju sterowania, może być ono ręczne, automatyczne lub półautomatyczne. Niektóre modele charakteryzują się możliwością ustawienia cyklu cięcia. Rodzaj podawanego materiału może być regulowany. W zależności od zakresu zastosowania, maszyny mogą być:

  • krajowy;
  • uniwersalne;
  • Typ wahadła.

Szeroka gama pił taśmowych do drewna pozwala na wybór najbardziej odpowiedniego wariantu dla danego zadania.

Konstrukcja piły taśmowej

Konstrukcja piły taśmowej jest na pierwszy rzut oka dość prosta, ale ma bezpośredni wpływ na jakość cięcia drewna. Typ pionowy charakteryzuje się tym, że ostrze jest w pozycji pionowej, a typ poziomy tym, że ostrze jest w pozycji poziomej. W niektórych modelach tarcza pilarska może być odchylana. Typ pionowy umożliwia ruch tylko dla ramienia, na którym znajduje się obrabiany przedmiot.

Za pomocą poziomych pił taśmowych do drewna można przecinać zamarznięty materiał. Dzieje się tak dlatego, że mają one uniwersalną konstrukcję. W dzisiejszym świecie najczęściej stosowane są modele automatyczne. Są one łatwe w obsłudze i wymagają niewielkiej lub żadnej pomocy operatora. Podawanie materiału do maszyny odbywa się automatycznie przez silnik i imadło podające. Maszyna ta jest najczęściej stosowana w zakładach masowej przeróbki drewna.

Narzędziem tnącym w piłach taśmowych do drewna jest brzeszczot. Szerokość ostrza może wynosić od 2,5 do 5 centymetrów, a długość od 0,9 do 1,1 milimetra. Do standardowych prac należy stosować każdy rozmiar tarczy, który mieści się w tych parametrach. Do produkcji piły producent często używa stali węglowej. Wynika to z faktu, że materiał ten jest najbardziej trwały i jest w stanie wyprodukować najlepszą jakość piłowania drewna. Piła może być dowolnego typu. Ma utwardzony lub elastyczny grzbiet, lub jest równomiernie utwardzony. Brzeszczot jest osadzony na kilku dużych kołach pasowych, aby zapewnić prawidłowe pozycjonowanie i ruch piły.

Nieodzowną częścią każdej piły taśmowej do drewna jest silnik. Funkcjonalność maszyny zależy od mocy silnika. Z tego powodu w maszynie stojącej montowane są mocne silniki. Pozwala to na realizację najbardziej wymagających zadań.

Konstrukcja urządzeń jest nieskomplikowana. Upraszcza to obsługę. Za pomocą piły taśmowej można wykonywać duże prace w drewnie.

Właściwości techniczne

Pionowe i poziome piły taśmowe charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością cięcia, co zapewnia ich uniwersalne wyposażenie. Konstrukcja decyduje o łatwości obsługi i funkcjonalności. Urządzenia te pracują z prędkością od 700 do 900 metrów na minutę. Pozwala to na prawidłowe cięcie drewna z dużą prędkością.

Ustawienie ostrza

Schemat przetwarzania

Profil piły taśmowej

Maszyna pionowa, podobnie jak pozioma, zasilana jest bezprzerwowo napięciem 230 V. Aby móc wykonywać prawidłowe procesy obróbki drewna, urządzenia muszą mieć moc 800 W lub więcej. Średnica bębnów maszyny wynosi od 250 milimetrów, co umożliwia obróbkę drewna o różnej grubości. Maksymalną łatwość obsługi zapewnia optymalna wielkość stołu maszyny.

Stół może być ustawiony pod kątem 45 lub 90 stopni. Ta druga metoda jest stosowana przy montażu typu pionowego.

Maszyny te mogą być wyposażone w różne prędkości cięcia, dzięki czemu mogą być stosowane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w fabrykach. Ze względu na stosunkowo niewielki ciężar maszyny, może być ona instalowana bez konieczności użycia specjalnych maszyn. Maszyny te charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i zajmują mało miejsca w pomieszczeniu, dzięki czemu wszystkie funkcje mogą być wygodnie realizowane.

Dzięki uniwersalności urządzeń możliwe jest dokonywanie licznych regulacji położenia płyty pod wymaganym kątem, co powoduje zablokowanie obrabianego elementu. Pozwala to na wykonanie wysokiej jakości cięcia. Aby zorganizować system odciągowy, urządzenie może być wyposażone w króciec. Do prowadzenia obrabianego przedmiotu podczas procesu obróbki drewna stosuje się pręt.

Piły taśmowe mają doskonałą specyfikację wydajności, co zapewnia wysoki stopień dokładności w obróbce drewna.

Producenci maszyn

Produkcja tego typu maszyn odbywa się w kilku etapach. Na początku wykonywane są szkice, które zawierają zespoły i szczegóły. Są one wykorzystywane jako podstawa do późniejszej produkcji maszyn. Do produkcji ramy używa się profili zamkniętych. Mogą one mieć różne wymiary, na które bezpośredni wpływ mają wymiary zespołów i komponentów. Najczęściej maszyny do obróbki drewna produkowane są z profili U.

Na początku producent wytwarza podstawę maszyny. Zazwyczaj używa się do tego blachy stalowej, której grubość wynosi 4 milimetry. Rama jest przymocowana do podstawy. Stół roboczy jest następnie poddawany obróbce mechanicznej. W tym celu do osi wspornika przyspawana jest tuleja. Łożyska kulkowe charakteryzują się osią, do której przykręcona jest dolna tarcza. Górna tarcza jest zamontowana na łożyskach kulkowych. Oś mocowana jest za pomocą specjalnego uchwytu, który służy do zmiany kąta nachylenia.

Producent mocuje ramę nośną za pomocą śrub lub nakrętek, na których umieszczane są prowadnice. Na przedniej części maszyny zamocowana jest pokrywa. Często stosuje się do tego celu śruby. Dla zapewnienia optymalnego ruchu obrabianego przedmiotu na stole, jest on wykonany z tekstolitu. Koło pasowe jest mocowane za pomocą śrub lub kołka. Montaż dolnej i górnej tarczy odbywa się za pomocą podziałki.

Produkcja pił taśmowych odbywa się według ściśle określonego schematu. Zapewnia to długą żywotność piły taśmowej.

Korpus maszyny charakteryzuje się powłoką lakierniczą, która chroni go przed korozją. Wysokiej jakości materiały użyte do produkcji maszyny zapewniają nie tylko doskonałą wydajność, ale również długą żywotność.

Główne marki obecne na rynku to Jet, Proma, Altesa, Makita, Metabo, Holzstar i inne.

Wniosek

Urządzenia do obróbki drewna są unikalne nie tylko w swoich komponentach, ale także w parametrach technicznych. Umożliwia to obróbkę materiału na odpowiednim poziomie. Duża liczba odmian jednostek pozwala na wykorzystanie ich do rozwiązywania zupełnie innych zadań. Dowiedz się więcej na stronie: http://blacharstwokrakow.com.pl

Autor