Piła łańcuchowa i elektryczna: która jest lepsza?

Pilarka łańcuchowa czy elektryczna - która jest lepsza? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli prywatnych domów, dachów i zagród. Ale oni już dawno zrozumieli, że obecność tego sprzętu ogrodniczego jest koniecznością. Na przykład wysokiej jakości, wydajna i łatwa w obsłudze pilarka łańcuchowa jest niezbędna do przycinania i kształtowania gałęzi drzew i krzewów, a także jest niezbędna przy pracach instalacyjnych, naprawczych i budowlanych.

Oto, co jest lepsze: piła łańcuchowa czy elektryczna.

Jaka jest różnica między piłą łańcuchową a elektryczną?

Piła łańcuchowa lub piła elektryczna: kryteria wyboru

Aby dowiedzieć się na pewno, czy potrzebujesz piły łańcuchowej czy elektrycznej, konieczne jest zwrócenie uwagi na kryteria wyboru odpowiedniego narzędzia:

 • wydajność;
 • niezawodność;
 • gospodarka;
 • trudności w utrzymaniu;
 • koszt.

Główna różnica między silnikiem benzynowym a elektrycznym polega na tym, że ten pierwszy pracuje autonomicznie, podczas gdy ten drugi jest podłączony do sieci elektrycznej i ma ograniczony promień działania długością kabla zasilającego (przedłużacza). W ten sposób staje się jasne, że na przykład, aby przejść głębiej w ogrodzie lub lesie, aby wyciąć drzewa, lub do pracy na budowie bez zasilania jest znacznie wygodniejsze z piłą łańcuchową. W niektórych przypadkach można jednak użyć generatora i pracować z piłą elektryczną.

Aby wiedzieć, czy potrzebujesz piły łańcuchowej czy elektrycznej, musisz wziąć pod uwagę możliwości narzędzia i swoje potrzeby. Zalecamy, abyś zastanowił się nad

 • Do czego zamierzasz używać tego narzędzia;
 • Jak często będziesz korzystać z narzędzia, codziennie czy rzadko;
 • Czy macie Państwo możliwość wykonania serwisu w odpowiednim czasie?
 • Czy opłaca się ciągle tankować narzędzia zasilane benzyną;
 • Jaka jest cena tego narzędzia, jeśli jesteś z niego zadowolony?
 • Jaka jest różnica między piłą łańcuchową a elektryczną piłą łańcuchową?

Pilarka łańcuchowa czy pilarka elektryczna: wydajność

Aby określić, czy szukamy pilarki łańcuchowej czy elektrycznej, należy najpierw zwrócić uwagę na wydajność urządzenia - ilość pracy wykonanej w określonym czasie.

Zależy to od kilku czynników: mocy silnika i jakości osprzętu pilarki. Tak więc, jeśli narzędzie jest wybierane dla potrzeb ogrodniczych i nie będzie pracować codziennie, można bezpiecznie wybrać narzędzie domowe o małej mocy z dowolnym typem mocy silnika do 2 kW. Dla małych placów budowy można kupić półprofesjonalną piłę łańcuchową z silnikiem o mocy do 3 kW.

Pamiętaj, że przy tej samej mocy silnika, silnik benzynowy jest znacznie bardziej wydajny niż elektryczny, ponieważ ma wyższą sprawność. Na przykład pilarka elektryczna o mocy 2 kW jest taka sama jak pilarka spalinowa o mocy 1,5 kW. Należy również pamiętać, że większość dostępnych na rynku pilarek elektrycznych wyposażona jest w silniki o mocy do 2-2,5 kW. Stosunkowo niska wydajność pilarki elektrycznej jest rekompensowana przez jej niewielki ciężar i łatwość obsługi.

Z kolei pilarka spalinowa może być wyposażona w silniki o mocy do 6 kW - jest to profesjonalna klasa sprzętu, najczęściej wykorzystywana tylko do ścinki drzew, ponieważ modele te są dość nieporęczne i ciężkie. Takie piły łańcuchowe nie nadają się do użytku w ogrodzie lub na wsi i nie ma potrzeby stosowania tego typu urządzeń w tych obszarach.

Aby móc zdecydować, czy potrzebna jest pilarka łańcuchowa czy elektryczna, należy pamiętać, że pilarki łańcuchowe często mają dłuższą prowadnicę niż pilarki elektryczne. Dłuższa prowadnica jest wygodniejsza w przypadku konieczności ścinania dużych drzew. Dłuższa prowadnica umożliwia również głębsze cięcie. Elektryczna pilarka łańcuchowa z krótszą prowadnicą umożliwia szybszą pracę, jest bardziej zwrotna i powoduje znacznie mniejsze zmęczenie podczas dłuższych cięć. Ponownie, jeśli narzędzie będzie używane tylko do cięcia małych drzew, cięcia gałęzi i tak dalej, lepiej jest kupić elektryczną piłę łańcuchową z krótką prowadnicą.

Piła łańcuchowa lub piła elektryczna: niezawodność

Aby zrozumieć, czy potrzebujesz piły łańcuchowej czy elektrycznej, sprawdź niezawodność obu urządzeń.

Silnik elektryczny jest prosty i bezobsługowy, ale silnik benzynowy jest bardziej niezawodny. Dzięki tej konstrukcji silnik benzynowy jest bardziej niezawodny i wytrzymały pod każdym względem. Jest również bardziej obrotowa i ma bardziej trwałe i odporne na zużycie materiały, dzięki czemu można obsługiwać sprzęt w gorącej, deszczowej lub zimnej pogodzie.

Nie należy zapominać, że silnik benzynowy ma lepszy układ chłodzenia, jest lepiej chroniony przed przegrzaniem i posiada filtr powietrza. Silnik spalinowy (ICE) ma znacznie dłuższą żywotność niż silnik elektryczny o tej samej mocy, dzięki obecności czujników poziomu paliwa i oleju. Oznacza to, że silnik spalinowy może być używany przez dobre dziesięć lat, jeśli jest prawidłowo eksploatowany i konserwowany. Wybór między pilarką łańcuchową a elektryczną jest również oczywisty, jeśli chodzi o czas pracy i złożoność ładunku - tutaj silnik wygrywa zdecydowanie.

Piła łańcuchowa lub elektryczna: oszczędność

Aby rozważyć, czy potrzebujesz piły łańcuchowej czy elektrycznej, musisz spojrzeć na ceny paliwa w naszym kraju. Pilarka elektryczna i akumulatorowa jest niewątpliwie znacznie bardziej ekonomiczna w eksploatacji, ponieważ nie wymaga ciągłego tankowania, wymiany oleju, okresowych przeglądów i wymiany części.

Pilarka spalinowa jest ekonomiczna tylko wtedy, gdy pilarka ma być używana do dłuższych lub cięższych prac. Ta oszczędność kosztów wynika po prostu z długiej żywotności modeli z silnikiem spalinowym.

Piła łańcuchowa lub piła elektryczna: złożoność konserwacji

Aby zrozumieć, czy potrzebujesz pilarki łańcuchowej czy elektrycznej, zwróć uwagę na to, jak trudna jest jej konserwacja.

Elektryczna pilarka łańcuchowa jest łatwiejsza i wygodniejsza w użyciu. Wymaga bardzo niewielkiej konserwacji poza napełnianiem miski olejem w celu utrzymania działania automatycznego systemu smarowania łańcucha. Konfiguracja jest również prosta: podłącz powerpack i jesteś gotowy do pracy.

Pilarka łańcuchowa jest o wiele bardziej skomplikowana, zarówno pod względem obsługi, jak i konserwacji. Oprócz oliwienia łańcucha, istotna jest jego terminowa konserwacja. Silnik musi być stale napełniany paliwem (mieszanka benzyny i oleju), filtr powietrza musi być czyszczony i wymieniany, a świece zapłonowe wymieniane.

Jeśli z różnych powodów skomplikowana konserwacja nie jest dla Ciebie odpowiednia, a w Twoim miejscu pracy nie ma problemów z elektrycznością, z pewnością lepiej jest kupić elektryczną pilarkę łańcuchową.

Piła łańcuchowa lub piła elektryczna: koszty

Aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz pilarki łańcuchowej czy elektrycznej, musisz zdecydować o dostępnym dla Ciebie budżecie.

Wybierając elektryczną pilarkę łańcuchową, zaoszczędzisz nie tylko na kosztach konserwacji, ale także na cenie zakupu, ponieważ narzędzie to kosztuje znacznie mniej niż pilarka spalinowa. Niższa cena nie oznacza, że jakość sprzętu jest zła. Niski koszt wynika z cech konstrukcyjnych elektronarzędzia - jego budowa jest prostsza niż w przypadku narzędzia z silnikiem spalinowym.

Na przykład, produkcja silnika elektrycznego nie wymaga drogich materiałów, w tym chromu, żeliwa i stali. Nie posiada on również komór spalania, cylindra, świecy zapłonowej, filtra powietrza, zbiornika paliwa, czujników elektronicznych i innych drogich elementów.

Niemniej jednak, dobrej jakości silnik spalinowy wytrzymuje znacznie dłużej niż elektryczny, dlatego zaleca się zakup pilarki do codziennego, długotrwałego użytkowania.

 

Autor